Reklama

Pożegnanie Tomaža Šalamuna

Pożegnanie Tomaža Šalamuna

03.01.2015
Czyta się kilka minut
Robię notatki, a potem je gubię. Robiłem notatki podczas spotkania z Tomažem Šalamunem, a teraz nie mogę ich odszukać.
P

Po spotkaniu porwali go siostrzeńcy, więc to nie było nic osobistego, żadnego zwierzenia na ucho; ja zresztą nie wierzę, żeby w takich pospiesznych zetknięciach, otarciach można było coś ważnego sobie przekazać. Ludzie podchodzą do poety jak do pustynnego abby, po słowo; lecz nikt nie wie tak dobrze, jak abba, jak ciężko jest powiedzieć cokolwiek. Więc z tych spotkań pospiesznych zostają przeważnie otarcia właśnie, bolesne, swędzące ślady. Czasem, jak w tym przypadku, wspólna fotografia, bo był ktoś, kto pomyślał. Jak by sobie dziś radzili pustynni ojcowie, gdyby co chwilę ktoś burzył ich spokój, prosząc o selfie?
Pamiętam natomiast wrażenie: podczas spotkania autorskiego Šalamun czytał śpiewnie, jak mnich. Było to o tyle zaskakujące, że jego wiersze kojarzą się raczej z tańcem, ze swobodnymi podskokami wyobraźni. „Boże miły, trzaśnij mnie! Nie podwijaj mnie, / trzaśnij! (…)...

3767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]