Powrót z podróży

Jan Paweł II wraca do zdrowia. Choć po raz pierwszy od początku pontyfikatu Papież nie odprawił w Niedzielę Palmową uroczystej Mszy św., jednak z okna Pałacu Apostolskiego pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra.

27.03.2005

Czyta się kilka minut

Jan Paweł II błogosławi wiernych w Niedzielę Palmową /
Jan Paweł II błogosławi wiernych w Niedzielę Palmową /

“Powrót Ojca Świętego do Watykanu zakończył wyjątkową »podróż apostolską« do krainy cierpienia" - napisał dziennik “L`Osservatore Romano" po wyjściu Jana Pawła II ze szpitala. “Z Papieżem »pielgrzymkę« tę odbyli przede wszystkim maluczcy, ubodzy, samotni i chorzy: to ich, u zarania pontyfikatu, prosił, by wspierali modlitwą jego posługę Piotrową" - czytamy w gazecie. Antonio Ciecchetti, dyrektor administracyjny Uniwersytetu Sacro Cuore, do którego należy rzymska klinika im. Agostino Gemellego, zapewnia: “wypuściliśmy Papieża w doskonałej formie". W środę w porze audiencji generalnej, około godziny 11.20, Jan Paweł II ukazał się na minutę w oknie apartamentu i udzielił błogosławieństwa kilkuset pielgrzymom. W czwartek w bazylice św. Jana na Lateranie zgromadziło się 20 tys. młodych z diecezji rzymskiej. Jan Paweł II był widoczny na ekranie telebimu i błogosławił zgromadzonych. Wystosował do nich także przesłanie z okazji obchodzonego w Niedzielę Palmową diecezjalnego Dnia Młodzieży. Tekst, bliski medytacji i nawiązujący do Roku Eucharystii, odczytał kard. Camillo Ruini. Jan Paweł II wezwał młodzież do budowania cywilizacji miłości. “Pragnę łączyć się z wami duchowo i wyrazić całe moje uczucie do was: wiem, że jesteście zawsze ze mną i niestrudzenie modlicie się za mnie" - podkreślił. “W epoce naznaczonej nienawiścią, pragnieniem fałszywego szczęścia, upadkiem obyczaju, brakiem postaci ojców i matek, nietrwałością tak wielu młodych rodzin oraz licznymi słabościami i trudnościami, których ofiarą pada niemało młodych ludzi, my patrzymy na Ciebie, Jezu Eucharystio, z odnowioną nadzieją. Mimo naszych grzechów ufamy Twemu boskiemu Miłosierdziu" - napisał Papież. Przypomniał też zgromadzonym słowa św. Jana od Krzyża: “Ci, którzy są bardzo aktywni i którzy myślą objąć cały świat swoim kazaniem i swymi zewnętrznymi dziełami, niechaj pamiętają, że byliby bardziej pożyteczni dla Kościoła i znacznie milsi Bogu - nie mówiąc o dobrym przykładzie, jaki by dali - gdyby chociaż połowę czasu spędzili z Nim na modlitwie".

W niedzielę rozważanie przed modlitwą “Anioł Pański" odczytał substytut sekretarza stanu, abp Leonardo Sandri. Tekst znów był skierowany do młodych: “Dzisiaj powiadam wam: kontynuujcie niezmordowanie rozpoczęty marsz, ażeby być wszędzie świadkami chwalebnego Krzyża Chrystusa. Nie lękajcie się!" - wzywał Jan Paweł II. Wspominał też, jak przed dwudziestu laty na Placu św. Piotra rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. W tym roku odbędą się w sierpniu w Kolonii: “We wspaniałej katedrze w tym mieście czczone są relikwie świętych Mędrców, którzy dlatego stali się w jakimś sensie waszymi przewodnikami ku temu spotkaniu. Przybyli oni ze wschodu, aby oddać hołd Jezusowi, i powiedzieli: »Przybyliśmy oddać mu Pokłon« (Mt 2, 2). Słowa te, tak bogate w znaczenie, stanowią temat waszej duchowej i katechetycznej drogi ku Światowym Dniom Młodzieży" - zaznaczył Papież i dodał: “Dzisiaj oddajecie pokłon Krzyżowi Chrystusa, który niesiecie na cały świat, albowiem uwierzyliście miłości Boga, objawionej w pełni w Chrystusie ukrzyżowanym".

Po modlitwie Jan Paweł II podszedł do okna Pałacu Apostolskiego i trzymaną w ręku palmą pobłogosławił 50 tys. wiernych, którzy zgromadzili się na Placu św. Piotra.

***

Tego samego dnia pytany o stan zdrowia Jana Pawła II kard. Giovanni Battista Re oświadczył, że lekarze są dobrej myśli. “Z Papieżem można się doskonale porozumieć w bezpośredniej rozmowie. Natomiast przez mikrofon jego głos traci: w cztery oczy głos ma niższy i mogłem rozmawiać z nim zupełnie spokojnie" - wyjaśnił prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Skomentował też fakt, że uroczystościom Wielkiego Tygodnia przewodniczyć będą kardynałowie Kurii Rzymskiej: “Choć raz za Papieża pracować będą kardynałowie, to bardzo dobrze!".

MZ, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2005