Reklama

Powrót siedmiu oficerów

27.04.2003
Czyta się kilka minut
Czy czaszki, które latami w szafie swego gabinetu ukrywał przed władzami PRL profesor Bolesław Popielski z wrocławskiego Zakładu Medycyny Sądowej, należały do polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku? Jeśli badania to potwierdzą, być może dzięki analizom DNA uda się zidentyfikować - i pochować, już w Polsce - szczątki siedmiu ofiar Katynia.
-

- Może i profesor Gerhard Buhtz był nazistą, cholera go wie, ale z pewnością był prawdomówny - argumenty Krzysztofa Sosny są dosadne, choć merytoryczne. Sosna, wiceprezes Dolnośląskich Rodzin Katyńskich, kilkakrotnie czytał raport niemieckiego anatomopatologa z Breslau (dziś Wrocław), który wiosną 1943 r. przeprowadzał w Katyniu pierwszą ekshumację zwłok, dokonaną przez Niemców okupujących wtedy tę część ZSRR. Dlatego Sosna jest przekonany („tak na 98 procent”), że czaszki - oznaczone jako: V1, V13, B4, B 19, B 20 i B 28 - które od 60 lat spoczywają w Katedrze Medycyny Sądowej (kiedyś niemieckiej, po 1945 r. polskiej) przy wrocławskiej Akademii Medycznej, pochodzą właśnie z Katynia.

Być może wkrótce pewność będzie stuprocentowa: w 60. rocznicę ujawnienia zbrodni i w 63 lata po tym mordzie, genetycy i anatomopatolodzy z Zakładu Medycyny Sądowej zaczęli przeprowadzać badania...

18446

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]