Reklama

Powrót na drzewo

Powrót na drzewo

13.05.2019
Czyta się kilka minut
Rękę podniesioną na Polskę trzeba odrąbać – tak to jakoś leciało. Mozół z cytowaniem klasyków jest taki oto, że mądrości powtarzać należy dokładnie, a nazwisko autora bezwzględnie podawać.
J

Jak się mówi „A”, trzeba powiedzieć „B”, by nie wyjść na kogoś kreującego swą mołojecką sławę cudzym kosztem. Rozkrochmalony Cyrankiewicz, jak mniemamy, macha dziś z chmurki. I może nie do wszystkich, ale do cytującego jego słowa na pewno, macha i woła: „Śmielej!”.

Oto wypowiedź o ręce podniesionej nie będzie nam jednak dziś kanwą, lecz atrakcyjnym detalem do różnorakich rozważań na temat przemówień, których ostatnio było nieco. Jeżeli – np. z okazji matury – dostalibyśmy zadanie uczynienia krótkiej syntezy tych mówek, nie zastanawialibyśmy się długo. We wszystkich ważnym elementem była zapowiedź upadku cywilizacji, odrywania od cywilizacyjnych korzeni, dużo mieliśmy odjeżdżających pociągów, do których należy bądź nie należy wsiadać, albo z nich, broń Boże, wysiadać. W sumie wiało z tego wszystkiego grozą.

Gdyby pozwolono nam się nieco rozwinąć i gdyby zapytano, co...

4178

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]