Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Historiozofia i pies

Historiozofia i pies

06.04.2007
Czyta się kilka minut
Jak czytać przeszłość? Od której strony? Ludzkich wyborów czy ponadludzkiego (boskiego) przeznaczenia? Jednostkowych, wolnych decyzji czy przemożnej siły, na którą nikt inic nie może mieć wpływu?.
1

1.

Nietrudno powiedzieć, czym byłaby Barletta bez Kolosa. Istnieniem bez właściwości. Egzystencją, na którą nie padł nawet cień esencji. Co najwyżej: neutralną kropką w niemej kartografii. Ale na szczęście ma Barletta swojego Colosso. Wprawdzie to jeszcze nie całe Colosseum, ale i to, co jest, to też niemało. W samym środku miasta, tuż obok XIII-wiecznej bazyliki Świętego Grobu pręży się wojownik z brązu. Wysoki na pięć metrów. Ubrany w rzymską zbroję. W ręku dzierży krzyż. Posąg zrabowany został ponoć przez pobożnych Wenecjan w Konstantynopolu w 1204 roku, podczas wyprawy krzyżowej. Z chęci zysku czy z podziwu dla rzeźbiarskiego kunsztu? A może po prostu chcieli mieć jakąś skromną pamiątkę z podróży? Nie wiadomo. Statek, którym wieziono wielkoluda, rozbił się, a nieznajomy z brązu odnalazł się, ciemnym losu zrządzeniem, gdzieś na apulijskim wybrzeżu. I ...

23316

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]