Reklama

Historiozofia i pies

Historiozofia i pies

06.04.2007
Czyta się kilka minut
Jak czytać przeszłość? Od której strony? Ludzkich wyborów czy ponadludzkiego (boskiego) przeznaczenia? Jednostkowych, wolnych decyzji czy przemożnej siły, na którą nikt inic nie może mieć wpływu?.
1

1.

Nietrudno powiedzieć, czym byłaby Barletta bez Kolosa. Istnieniem bez właściwości. Egzystencją, na którą nie padł nawet cień esencji. Co najwyżej: neutralną kropką w niemej kartografii. Ale na szczęście ma Barletta swojego Colosso. Wprawdzie to jeszcze nie całe Colosseum, ale i to, co jest, to też niemało. W samym środku miasta, tuż obok XIII-wiecznej bazyliki Świętego Grobu pręży się wojownik z brązu. Wysoki na pięć metrów. Ubrany w rzymską zbroję. W ręku dzierży krzyż. Posąg zrabowany został ponoć przez pobożnych Wenecjan w Konstantynopolu w 1204 roku, podczas wyprawy krzyżowej. Z chęci zysku czy z podziwu dla rzeźbiarskiego kunsztu? A może po prostu chcieli mieć jakąś skromną pamiątkę z podróży? Nie wiadomo. Statek, którym wieziono wielkoluda, rozbił się, a nieznajomy z brązu odnalazł się, ciemnym losu zrządzeniem, gdzieś na apulijskim wybrzeżu. I ...

23316

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]