Reklama

Powrót klasyka

Powrót klasyka

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Adam Pomorski dał nam T. S. Eliota odświeżonego, nierzadko zaskakującego.
N

Nowy polski Eliot? Przyznam, że w pierwszym odruchu chciałem odłożyć tę książkę z powrotem na półkę. W końcu poeta ten był nieomal nagminnie tłumaczony na polski. Ale tym razem otrzymujemy coś wyjątkowego. Przygotowany przez Adama Pomorskiego zbiór "W moim początku jest mój kres" to praktycznie rzecz biorąc przegląd całej twórczości poetyckiej autora "Ziemi jałowej". To nie bagatela. Rzecz domaga się lektury. I to lektury odświeżonej i zdecydowanie bardziej intensywnej - zaryzykuję bowiem twierdzenie, że mamy do czynienia z przekładem, który zostanie z nami na dłużej.

Świadomość uwikłań

Jak czytać? Choć poezja Pana T. S. daje się czytać na różne sposoby i na różnych częstotliwościach, to mimo wszystko trudno wyobrazić sobie dziś interpretacje, które pomogłyby nam jakoś reaktywować tego poetę. Narosło wokół niego tyle...

8339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]