Reklama

Powodowani troską obywatelską...

Powodowani troską obywatelską...

14.03.2004
Czyta się kilka minut
“List 34" był pierwszym listem protestacyjnym w dziejach PRL. Wzbudził ogromne zainteresowanie na Zachodzie, zaś w Polsce doczekał się druku dopiero po dwóch miesiącach i to w okrojonej formie. Niezwłocznie przyszły natomiast represje: od odebrania paszportów, wstrzymania druku książek po zmniejszenie o 25 proc. nakładu “Tygodnika".
C

Co najmniej dwie formy protestów społecznych stosowane w PRL, w III Rzeczypospolitej zdewaluowano. A właściwie - skarykaturowano.

Pierwszą są protesty głodowe, którymi przed 1989 r. posługiwano się w sposób wyważony i przemyślany, ograniczając je wyłącznie do spraw o dużym ciężarze gatunkowym. Nigdy zaś - jak to teraz często bywa - nie uciekano się do nich w walce o cele ekonomiczne. Wystarczy przypomnieć, że pierwszą głodówkę protestacyjną zorganizowano w maju 1977 r. w warszawskim kościele św. Marcina w intencji wypuszczenia na wolność ostatnich pięciu uczestników protestu robotniczego z Czerwca 1976 oraz występujących w ich obronie działaczy Komitetu Obrony Robotników.

Głodówka przyniosła korzyści. Zatrzymanych stopniowo zwalniano, a 19 lipca Rada Państwa wydała dekret o amnestii, na mocy którego w następnych dniach wypuszczono na wolność...

8335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]