Reklama

Postscriptum: kłopoty z „Tarasem Bulbą”

Postscriptum: kłopoty z „Tarasem Bulbą”

28.04.2009
Czyta się kilka minut
Rosyjski reżyser Władimir Bortko, robiąc film zaspokajający potrzebę umacniania putinowskiego nacjonalizmu, zamordował kolejną świetną książkę (ma już na swym koncie "Psie serce", "Idiotę" i "Mistrza i Małgorzatę" - pierwsza i ostatnia same się prosiły...). Za filmem będą pewnie ciągnęły się spory o "Tarasa Bulbę", utwór w potocznej świadomości uważany za antypolski, antysemicki i antysienkiewiczowski (a priori) i jeden gogolowski diabeł wie, za jaki jeszcze.
D

Debata jak debata, o czymś trzeba pisać. Niestety jednak szczególnie niezdrowe może to być w Polsce, gdzie Gogol jest, rzecz dziwna, ciągle mało znany. Taka dyskusja miała już raz miejsce, gdy sześć lat temu ukazały się pierwsze polskie tłumaczenia pierwszej i drugiej wersji "Tarasa Bulby" (odpowiednio z 1835 i 1842 r.). Mówiono wtedy o wszystkim, tylko nie o języku utworu, a Gogol przecież to przede wszystkim język. Ba! Nawet i znakomity filolog Aleksander Brückner dopisał niegdyś rytm do groteskowych nieporozumień wokół "Tarasa Bulby", znajdując także i coś wartościowego w tej, jak pisze, "szopce najpospoliciej zmyślonej, i niemożliwej bo opartej o miłość kozaka-chama z Polką-szlachcianką co by na chama nie spojrzała", "cenne w nim [»Tarasie Bulbie«], pisze Brückner, jedynie to, co nie historyczne, śmiechy z Żydami".

Jeśli można coś w tej sprawie dorzucić i...

5046

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]