Posłuchajmy premiera, ocieplajmy domy
Posłuchajmy premiera, ocieplajmy domy
Badania Instytutu Ekonomii Środowiska pokazują, że nawet co trzeci dom w Polsce nie ma żadnego zewnętrznego ocieplenia. W efekcie gospodarstwa domowe zużywają ponad 10 mln ton węgla rocznie, a mogłyby połowę mniej. Efektywność energetyczna to niższe rachunki, ale też jeden z filarów polskiej transformacji. Zakłada ona redukcję zużycia energii o 23 proc. między rokiem 2020 a 2030.
ZANIM NADEJDZIE CIEMNOŚĆ
Teraz rząd wprowadza zmiany w programie „Czyste Powietrze”, który od 2018 r. finansuje m.in. termomodernizację domów. Maksymalna kwota dotacji wzrośnie
o 10 tys. zł, a najubożsi dostaną nawet 90-procentowy zwrot. Według ekspertów z Polskiego Alarmu Smogowego to jednak za mało: podwyżki dotacji zostały zjedzone przez inflację dawno przed uchwaleniem, a cennik zawarty w programie nie zmienił się od 2018 r. Zresztą, samo ocieplanie domów nie wystarczy. Zmiany muszą zajść w przemyśle (wymiana starych prądożernych maszyn) i w samorządach (technologie „smart city”). O wsparciu tych reform premier na razie milczy.
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]