Reklama

„Posłanie z piątej planety”

„Posłanie z piątej planety”

14.12.2020
Czyta się kilka minut
„Posłanie z piątej planety” to zbiór polskich opowiadań fantastycznonaukowych, opublikowany w 1964 r.
W

Wśród autorów nie było Lema, lecz zawiadiacki koń-robot z robo-husarzem na okładce spowodowali, że ten tom to pierwsza książka, której nie dostałem od rodziców. Sam ją kupiłem w księgarni, za swoje pieniądze, z własnego wyboru. Choć jeszcze nie przeszedłem mutacji.

Dziś wiem, że Trurl, Klapaucjusz i czereda robo-bohaterów prozy Lema nie mieliby wiarygodnego wizerunku, gdyby grafik-zawodowiec Daniel Mróz nie świadkował im w procesie powstawania. Jego grafiki towarzyszą i mnie, i Lemowi od kilkudziesięciu lat – tak unikalne jak teksty, do czytania których wtedy zmusił mnie właśnie Mróz. Już po pierwszym spotkaniu na Piątej Planecie.

I to jest posłanie z „Planety Lema”, której pan Mróz był fotografem. Jedynym na świecie. ©

DANIEL MRÓZ (1917–1993), absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od 1951 r. zamieszczał swoje prace w tygodniku „Przekrój”. Jego rysunki i collage nie tylko nawiązywały przewrotny dialog z tekstami Lema, Mrożka czy Szaniawskiego, ale tworzyły też oryginalny charakter graficzny „Przekroju”. Ilustrował najsłynniejsze książki Lema, nadając im niepowtarzalny do dziś charakter.

▪ Dziękujemy pani Łucji Mróz-Raynoch za udostępnienie grafik Daniela Mroza w tej publikacji.

Czytaj teksty dodatku 2021: Rok Lema

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]