Reklama

Ładowanie...

Poruszcie zwoje

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Prof. Jerzy Hausner: Siła sztuki i kultury pochodzi z otwarcia na społeczeństwo, wejścia w interakcję, która jest procesem zmiany, procesem awansu kulturowego jednostek i wspólnoty.
M

Martyna Słowik: Jak to jest z kulturą w Polsce? Kultura jest w kryzysie czy kryzys w kulturze?
Jerzy Hausner: Teza o kryzysie w kulturze i kulturze w kryzysie została postawiona przeze mnie i moich współpracowników w 2009 r., czyli wtedy, gdy na świecie ujawnił się globalny kryzys finansowy. Przygotowując zamówione przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego raporty, stwierdziliśmy, że kryzys gospodarczy uderzy w kulturę, ale też, że sama kultura jest w kryzysie. Polska kultura zawsze była niedofinansowana, ale – ze względu na wejście do Unii Europejskiej i technicznie umiejętne wykorzystanie środków unijnych – nagle zaczęło w tej dziedzinie przybywać pieniędzy. Wszyscy się tym zachłysnęli. W 2009 r. mówiłem: hola, idą gorsze czasy, nastąpią ograniczenia budżetowe. Wtedy miałem na myśli kolejne 2-3 lata. Powiedziałem też: to nie będzie bardzo...

14298

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]