Reklama

Ładowanie...

Portret damy

09.03.2003
Czyta się kilka minut
M

Maria Rostworowska: PORTRET ZA MGŁĄ. OPOWIEŚĆ O OLDZE BOZNANSKIEJ - idąc w Krakowie od Uniwersytetu w stronę Błoń ulicą niegdyś Wolską, obecnie Piłsudskiego, a za PRL Manifestu Lipcowego, mijamy po prawej stronie skromną piętrową kamieniczkę op atrzoną numerem 21. Tutaj przed stu trzydziestu laty - wówczas była to Wolska 17 - zamieszkał Adam Boznański, inżynier pochodzący ze zbiedniałej rodziny szlacheckiej, ze swą poślubioną w 1862 roku żoną Eugenią i dwiema córkami: urodzoną 15 kwietnia 1865 Olgą i o trzy lata młodszą Izabelą.

Panna Eugenia Mondant była Francuzką z Walencji (Valence), miasta na południe od Lyonu, która jako dwudziestojednoletnia dziewczyna przyjechała do Polski „za chlebem”, by objąć posadę nauczycielki w przyklasztornej szkole norbertanek w Imbramowicach. Przyszłego męża poznała w krakowskim domu państwa Horodyńskich. W Krakowie pozostała do śmierci w roku...

8057

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]