Reklama

Poradnia rachunkowa i językowa

Poradnia rachunkowa i językowa

20.11.2018
Czyta się kilka minut
Powiedzmy, że 10 złotych to realna cena za schabowego z ziemniakami w handlu detalicznym.
A

A więc 40 milionów złotych podzielone przez 10 złotych daje 4 miliony schabowych. Z ziemniakami. W skali roku mamy za sumę inkryminowaną do zjedzenia grubo ponad 100 tysięcy schabowych dziennie. By zjeść tyle schabowych jednego dnia, klient musi mieć apetyt. Ma. Między nami mówiąc: zjadłby i drugie tyle.

Ale to był tylko wtręt. No więc, by wyprodukować tyle kotletów, trzeba zaszlachtować jedną trzecią pogłowia trzody chlewnej wyhodowanej w roku obecnym w kraju naszym. Plus minus. Zsumowanie, ileż wypadłoby ziemniaków do każdej porcji, oczywiście wykracza poza nasze skromne możliwości arytmetyczne. Powyższa wyliczanka ma jednak ułatwić wyobrażenie sobie, jaką siłę nabywczą ma – przyznajmy – nieco abstrakcyjna dla szarego obywatela suma 40 milionów złotych. Tyle liczenia. Przejdziemy teraz do zagadnień lingwistycznych. Jest to teren, na którym czujemy się pewniej.

...

3752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

- głosił kilka miesięcy temu jeden z partyjnych billboardów. Kacperek głodował nie będzie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]