Reklama

Poprawić humor elitom

Poprawić humor elitom

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Poprzez szantaż gospodarczy i podsycanie nacjonalistycznych dążeń rosyjskiej mniejszości. Moskwa stara się kolejny raz zaprowadzić na części terytorium postradzieckiego dyktaturę silnego centrum. Świadczy o tym wszystko, co w ubiegłych tygodniach działo się wokół Białorusi, Południowej Osetii, Krymu i Naddniestrza.
J

Jak przystało na energetyczne imperium, Moskwa zapowiada narzucenie Białorusi rynkowych cen za gaz i ropę. Ma to zmusić sąsiada do pełnej integracji w ramach Związku Białorusi i Rosji. Jeśli Białoruś podpisałaby wspólny akt konstytucyjny, wprowadziła jedną walutę i przystała na stworzenie ponadnarodowych organów władzy, de facto przekształciłaby się w ósmy obwód Federacji Rosyjskiej i straciłaby niezależność.

W trzech byłych radzieckich republikach Rosja doprowadziła do wrzenia, uruchamiając wiele punktów zapalnych. Na Krymie, będącym formalnie częścią Ukrainy, ale słynącym z prorosyjskości, trwały manifestacje komunistów wzywające do połączenia Ukrainy z Rosją i Białorusią. Prezydent samozwańczej republiki Naddniestrze - które Mołdawia zalicza do swoich prowincji - zachęcony przez Moskwę obietnicą poważnego zastrzyku finansowego, zapowiedział na wrzesień...

1801

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]