Reklama

Ładowanie...

Poprawić humor elitom

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Poprzez szantaż gospodarczy i podsycanie nacjonalistycznych dążeń rosyjskiej mniejszości. Moskwa stara się kolejny raz zaprowadzić na części terytorium postradzieckiego dyktaturę silnego centrum. Świadczy o tym wszystko, co w ubiegłych tygodniach działo się wokół Białorusi, Południowej Osetii, Krymu i Naddniestrza.
J

Jak przystało na energetyczne imperium, Moskwa zapowiada narzucenie Białorusi rynkowych cen za gaz i ropę. Ma to zmusić sąsiada do pełnej integracji w ramach Związku Białorusi i Rosji. Jeśli Białoruś podpisałaby wspólny akt konstytucyjny, wprowadziła jedną walutę i przystała na stworzenie ponadnarodowych organów władzy, de facto przekształciłaby się w ósmy obwód Federacji Rosyjskiej i straciłaby niezależność.

W trzech byłych radzieckich republikach Rosja doprowadziła do wrzenia, uruchamiając wiele punktów zapalnych. Na Krymie, będącym formalnie częścią Ukrainy, ale słynącym z prorosyjskości, trwały manifestacje komunistów wzywające do połączenia Ukrainy z Rosją i Białorusią. Prezydent samozwańczej republiki Naddniestrze - które Mołdawia zalicza do swoich prowincji - zachęcony przez Moskwę obietnicą poważnego zastrzyku finansowego, zapowiedział na wrzesień...

1801

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]