Ładowanie...
Polska oświeconych obywateli
Najwybitniejsi współcześni teoretycy demokracji za jeden z warunków jej dobrego funkcjonowania uważają liczbę "oświeconych obywateli", czyli takich, którzy głosując w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich w miarę orientują się, między czym a czym dokonują wyboru. Przez lata wątpiliśmy, czy w Polsce liczba takich obywateli jest dostatecznie duża. Nie bez podstaw, gdyż czasy komunizmu, a potem resentymentów oraz gospodarczej walki o przetrwanie nie sprzyjały postawom obywatelskim. Nie bardzo też wierzę w możliwość wykształcenia oświeconych obywateli poprzez szkolne lekcje wiedzy o społeczeństwie czy podobne praktyki organizowane - w najlepszych intencjach - przez organizacje pozarządowe.
W 1981 r. socjologowie przebadali około tysiąca czołowych działaczy "Solidarności", tych z centrali, z regionów i z wielkich zakładów pracy. Okazało się, że około 80 proc...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]