„Polska katolicka”

„Marzy mi się Polska, w której obcy nie jest obcy, a wszyscy się do siebie uśmiechają, bo nikt się nikogo nie boi”.

11.11.2015

Czyta się kilka minut

S. Małgorzata Chmielewska. Fot: Marek Lasyk/EastNews /
S. Małgorzata Chmielewska. Fot: Marek Lasyk/EastNews /

Siostra Małgorzata Chmielewska regularnie na swoim blogu opisuje historie bezdomnych, ubogich i potrzebujących, którymi opiekuje się w Zochcinie, wiosce pod Kielcami.

11 listopada zakonnica podzieliła się marzeniami o Polsce. Napisała m.in.:

„Marzy mi się Polska, w której każdy człowiek będzie traktowany z szacunkiem przez innych >każdych człowieków<. Bo tego uczy katechizm. Polska, w której wspólne dobro jest dzielone uczciwie. W której dzieci, starzy, chorzy i niepełnosprawni mają pierwszeństwo. Polska, w której oszustwo jest grzechem i wytykane palcami, a cwaniactwo jest be. Polska, w której okrzyk >chcemy więcej< ma nową treść: >Chcemy dać z siebie więcej<.


Przeczytaj wywiad z siostrą Małgorzatą Chmielewską:

 

"Wartością nie jest dobrobyt – bo on mija. Nie jest nawet bezpieczeństwo i spokój. Wartością jest życie. Jeśli życie stałoby się dla nas najistotniejsze, to nikt nie wpadłby na pomysł, żeby je odbierać innym. Nikt nie toczyłby wojen. Tymczasem sami sobie tworzymy świat, który może się obrócić przeciwko nam"  -  Siostra Małgorzata Chmielewska: "Getta dobrobytu"


Polska, w której obcy nie jest obcy, a wszyscy się do siebie uśmiechają, bo nikt się nikogo nie boi.

W której pracowitość i zdolności są szanowane, krzywdy się przebacza, a skrzywdzonemu naprawia. W której posuwamy się na ławce, żeby zrobić miejsce przybyszowi i odziewamy nagiego i karmimy głodnego, nie pytając wprzód o rasę czy wyznanie lub jego brak. Bo to człowiek, Chrystus cierpiący. Polska, w której pogarda jest wstydem, a nienawiść i agresja wysłana na Marsa, bo Księżyc za blisko. Władza jest służbą, a rządzeni władzę wspierają w decyzjach i z szacunkiem krytykują, kiedy błąd popełni. No i władza słucha.

Tak uczy Kościół Katolicki, czyli powszechny. Ot, mój prywatny fundamentalizm. Katolicki. A w wersji dla niewierzących- Polska ludzi przyzwoitych.

No to zaczynam spełniać swoje marzenia. Jutro uśmiech na gębę i do roboty. Fundamentalnie i od podstaw. Polski się nie ma gotowiutkiej, z fabryki. Polskę trzeba budować stale. Tutaj. Make in Poland”.

Cały wpis na blogu: http://siostramalgorzata.chlebzycia.org/

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]