Reklama

Polak w poszukiwaniu raju

Polak w poszukiwaniu raju

06.09.2015
Czyta się kilka minut
Jadowity róż okładki, tajemniczy tytuł i skomplikowany rysunek w tle: z jeleniego poroża wyrasta krucyfiks, który przechodzi następnie w koronę okazałej palmy.

„»Hawaikum« to słowo, którego nam brakowało” – tłumaczy we wstępie Filip Springer. Co jednak ma ono opisać?
„»Hawaikum« (cytuję dalej Springera) to ten zgrzyt, gdy w przestrzeni – wizualnej, muzycznej, kulinarnej – odkrywamy fałsz”. Wymyślone słowo posłużyło za tytuł wielogłosu o polskiej przestrzeni, w której ekspresja pragnień i potrzeb ludzi nie znajduje własnej formy i wyraża się poprzez absurdalne, wyjęte z pierwotnego kontekstu zapożyczenia. To książka o polskiej egzotyce i polskim bezkształcie, o szaleństwie kiczu będącego wyrazem tęsknoty za pięknem, wzruszającej i dającej przerażające czasem efekty. „Chciałem, żeby było ładnie” – mówi z dumą właściciel jaskraworóżowego domu i skalniaka, w którym obok kilku gipsowych Janów Pawłów II są też gipsowe sarny, epoksydowe żaby, holenderski wiatrak i miniaturowa kolumna dorycka.
Nie jest to rzecz prześmiewcza, zresztą...

2599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]