Reklama

Polak w Kijowie

Polak w Kijowie

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Uzupełniając artykuł Małgorzaty Nocuń “Mikrokosmos" (“TP" nr 10/05) warto dodać, że w Muzeum Jednej Ulicy na Adriejewskim Zjeździe w Kijowie jest eksponowane interesujące polonicum - książka Władysława Horodeckiego “W dżunglach Afryki. Dziennik myśliwego", ozdobiona własnoręcznymi rysunkami autora. Ten mało u nas znany, żyjący w latach 1863-1930, polski architekt, przez 30 lat mieszkał w Kijowie. Jego dziełem są m.in.: neogotycki kościół p.w. św. Mikołaja, Muzeum Zabytków i Sztuki z klasycystyczną fasadą, kenesa karaimska przy ul. Jarosławiw Wał oraz bodaj najbardziej osobliwa budowla miasta, “Dom z chimerami", vis-ŕ-vis którego stoi dziś Pałac Prezydencki. W 1920 r. Władysław Horodecki opuścił ogarnięty wojną Kijów i przeniósł się do Warszawy. W Polsce zajmował się głównie architekturą przemysłową. Osiem lat później wyjechał do Teheranu, gdzie zaprojektował pierwszy dworzec kolejowy, był też twórcą pałacu szacha oraz teatru i hotelu. Tam zmarł i został pochowany na cmentarzu Dulob. Horodecki był zapalonym myśliwym. Wspomniana książka to plon afrykańskiego safari przedsięwziętego zimą 1911-12.
E

EWA ZIÓŁKOWSKA (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]