Reklama

Co się teraz stanie z Polakami i Żydami?

Co się teraz stanie z Polakami i Żydami?

08.02.2018
Czyta się kilka minut
Publikujemy oświadczenie organizacji i osób działających 
na rzecz dialogu polsko-żydowskiego: „Rozmawialiśmy ze sobą na najtrudniejsze tematy z naszej wspólnej historii, z czasów II Wojny i Zagłady, a także o tym, co stało się później. Dwie bolesne pamięci, polska i żydowska, zbliżyły się do siebie.”
Uroczystości upamiętniające ofiary mordu w Jedwabnem, 10.07.2016 r. / Fot. Marek Maliszewski/REPORTER
Uroczystości upamiętniające ofiary mordu w Jedwabnem, 10.07.2016 r. / Fot. Marek Maliszewski/REPORTER
O

OŚWIADCZENIE ORGANIZACJI I OSÓB DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ DIALOGU POLSKO-ŻYDOWSKIEGO 

Co się teraz stanie z Polakami i Żydami? 

Przez 30 lat tysiące ludzi, organizacje i instytucje samorządowe i państwowe przywracały wiedzę i pamięć o wspólnym polsko-żydowskim dziedzictwie. 

Powstały wspólne projekty artystyczne, naukowe i edukacyjne. Budowaliśmy mosty porozumienia i międzyludzkiej solidarności. To wzbudzało szacunek i uznanie dla Polaków i Żydów w świecie. 

Rozmawialiśmy ze sobą na najtrudniejsze tematy z naszej wspólnej historii, z czasów II Wojny i Zagłady, a także o tym, co stało się później. Dwie bolesne pamięci, polska i żydowska, zbliżyły się do siebie. Żadne prawo ustanawiane z jakiekolwiek intencji i przez kogokolwiek nie zmieni faktów z przeszłości. 

Zwracamy się do polityków: 

nie rozdzielajcie nas. 

Znowu.

Warszawa, Tel Awiw, 8 lutego 2018 

Podpisali:

Bogdan Białek – Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce

Ewa Juńczyk-Ziomecka – Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Warszawa

Zbigniew Nosowski, Stanisław Krajewski – Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Warszawa

Janusz Poniewierski – Klub Chrześcijan i Żydów “Przymierze, Kraków”

Joachim Rusek – Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków

Krzysztof Czyżewski, Małgorzata Czyżewska, Bożena Szroder, Wojciech Szroeder – Fundacja Pogranicze, Sejny

Adam Bartosz – Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Tarnów

Agata Ignatowicz – Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej, Białystok

Jakub Nowakowski – Żydowskie Muzeum Galicja, Kraków

Joanna Podolska – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź

Andrzej Folwarczny  – Forum Dialogu,  Warszawa

Andrzej Białek – Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, Kielce

Paula sawicka – Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

Janusz Makuch – Festiwal Kultury Żydowskiej, Kraków

lona Dworak-Cousin, Zvi Henryk Kelner – Towarzystwo Przyjaźni Izrael-Polska

Lili Haber – Forum of Israelis of Polish Origin

Batia Gilad – International Korczak Association

Ewa Tanous – Towarzystwo Polonijne Piast w Izraelu

Henryk Lewiński, Israel-Poland Chamber of Commerce

The Board of the Israeli Association of Instructors of Deligations to Poland and the Imparts of the Memory of the Holocaust (Madrichej Polin)

Yaacov Kotlicki – Kieltzer Society in Israel

Tomasz Pietrasiewicz – Brama Grodzka Lublin

Ponadto Oświadczenie wsparli:

Prof. David Assaf (Tel Aviv University)

Dr. Scott Ury (Tel Aviv University)

Rabin Meir Azari (synagoga Beit Daniel)

Yaron Karol Becker

Aviva Kelner
Arie Golan

Dani Tracz

Maria Lewińska

Ela Sidi

Peter Feuerman

Shoshana Opatowski

Miriam Demer Ramati

Yaacov Guterman

Hagay HaCohen

Krystyna Carmi

Maria Shmuel

Tzipi Bauman

Zeev Cynamon

Alexander Opatowski

Izio Rosenblum

Oryah Meir Hezi 

Gilad Din Zohar

Karolina Mints

Ewa Woźniak-Dor

Alicja Ron

Guy Ron

Daniela Korin Malec

Ewa Szubsztarska-Stein

Izabela Gadi (Wilczyńska)

Monika Różalska

Karolina Przewrocka-Aderet

Prof. Tadeusz Gadacz

ks. Michał Jabłoński, Kościół ewangelicko-refomowany w Polsce

ks. Grzegorz Michalczyk, Kościół rzymsko-katolicki w Polsce

ks. Jakub Romuald Weksler-Waszkinel, Kościół rzymsko-katolicki, Izrael

ks. Janusz Daszuta, Kościół ewngelicko-metodystyczny w Polsce

Dariusz Szada-Borzyszkowski

Ireneusz Socha

Urszula Antosz-Rehucka

Kamila Klauzińska

Małgorzata Domagalska

Katarzyna Sztop-Rutkowska

Tadeusz Wolenski

Herve Cousin

Moshe Kapelusznik 

Prof. Łukasz Tomasz Sroka

Elżbieta Ficowska

Zuzanna Radzik

prof. Sławomir Jacek Żurek


CZYTAJ TAKŻE:

Paweł Śpiewak: Zmieniając ustawę o IPN, rządzący działają na szkodę Polski. Budzą podejrzenie, że coś jest z Polakami nie tak: że chcemy ukryć prawdę, a zamiast wymiany argumentów wybieramy sądy i więzienie.

Dariusz Libionka, historyk Zagłady: Polacy brali udział w zabijaniu Żydów. Mówimy o tym publicznie, ale nie wbrew faktom.

Ks. Adam Boniecki: Nie umiemy się uczyć na własnych błędach. Konflikt w połowie lat 80. o klasztor karmelitanek na terenie KL Auschwitz raz na zawsze powinien nam uświadomić szczególną wrażliwość na wszystko, co się wiąże z Holokaustem.

S. Maria Krystyna Rottenberg: Podczas debaty nad ustawą o IPN przegraliśmy moralnie. Żadne zaklęcia i dekrety nie zmienią przeszłości.

Karolina Przewrocka-Aderet z Tel-Awiwu: Izrael korzysta z prawa do decydowania, kiedy użyć argumentu Zagłady, a kiedy zostawić go na później. W relacjach z Polską długo bratał się z prawicą, a teraz dziwi się, gdy wystawiła mu rachunek.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

wierzyć się nie chce, że ludzie takie rzeczy potrafią na poważnie pisać... Panie Dano, Pan sobie da zbadać DNA - się okaże być może, żeś Pan bardziej nie z tych "naszych" niż odwieczni tutaj Żydzi - a już na pewno, że Pański protoplasta urodził się w Afryce - wyraźnie zachował Pan odruchy plemienne, a cecha wyróżniająca Pana to patologiczny szowinizm ☎ a propos żądań, uważam ma Pan pełne prawo od swych katechetów i nauczycieli żądać odszkodowania za spartoloną robotę - co tam kilkanaście, zażycz Pan kilkadziesiąt bilionów, i koniecznie w bitcoinach ˚͜˚

Będzie wiedział. Jest podejrzenie, że chciał przykryć swoje korupcyjne problemy. I prawie mu się udało. Wyszła mu niezła hucpa.

...dyżurna ekipa tp-trolli kiedy ma okazję błysnąć swoim antysemityzmem?... dużo, bardzo dużo, jak widać na załączonych obrazkach

Jak były budowane solidnie i starannie to nic im nie będzie. A jak było partactwo to jakiś Ehud czy inny Barak zniszczy je jednym pociągnięciem pióra. Psy szczekają karawana idzie dalej. Na razie: Pozamiatane.

Tak czytam panow wypowiedzi i nie wierze. Panowie tak na serio? Np. 27:1 to rzeczywiscie wedlug panow z PiS to zwyciestwo ??. Mnie uczono inaczej ale rozumiem jak prezes powie "zadne krzyki i placze nas nie przekonaja, ze biale jest biale, a czarne jest czarne " to panowie bez zastanowienia biora to jako sluszna prawde.// Podejrzewac mozna bylo , ze pod rzadami PiSu pozycja miedzynarodowa Polski ulegnie pogorszeniu. Jednak chyba nawet najwiekszy pesymista nie podejrzewal, ze nastapi to tak szybko i w takim stopniu. Polska odsuwa sie od jednego z centrow cywilizacyjnych obecnego swiata i radosnie zmierza w objecia Putina, spelniajac stare marzenia Moskwy o skloceniu Polski z Zachodem. W tym PiS musze przyznac jest mistrzem.

Ze szkoly pamietam, ze w kontekscie Oswiecimia mowiono o „Polakach“, nie roznicujac jacy to Polacy. Mowiono o Zydach, gettach, zagladzie, powstaniu w Gettcie, Warszawskim, hitleryzmie, nacjonalizmie i antysemityzmie w III rzeszy, o Norymberdze. Program na pewno byl ten sam w calej Polsce ale podejrzewam, ze w jakims stopniu roznil sie w zaleznosci od wrazliwosci nauczyciela uczacego historii. O Jedwabnym, szmalcownikach, Wolyniu nie mowilo sie. Dowiedzialam sie jako juz dorosla osoba od kolezanki z pracy, ktora uczyla historii. Oczywiscie niewiele wiedzialam o tym, co stalo sie z mieniem „pozydowskim“ (dzialki, mieszkania, domy), ktore trafily w rece Polakow-katolikow. Jak sie zaczyna zastanawiac, myslec i zadawac pytania, co sie stalo z tym, co ci zamordowani mieli ? Wtedy rodza sie coraz bardziej niepokojace odpowiedzi. Niewatpliwie mamy dzis o wiele glebsze i precyzyjniejsze pojecie o tym, co, jak i dlaczego tak dzialo sie przed wojna, w trakcie i po wojnie. Odkrywcze wypowiedzi powyzszych , ze przemysl ludobojstwa nalezal do Niemcow nie odnosi sie do zabijania Pamieci. Mnie interesuje czlowiek nie Polak. Narod to stado jak ktos to ujal a stado to atawizmy i potrzeba oczyszczenia domu z obcych. I to mniej wiecej robi teraz PiS, jak sie obcych wyrzuci, zniszczy , nie przyjmie, bo roznosza choroby (slowa prezesa) to w Polsce bedzie raj...

Ja jestem już tak wiekowy, że doskonale pamiętam kiedy Mama wysyłała mnie do sklepiku po marmoladę i mleko. Sklepik obsługiwany był przez rodzinę żydowską, widać udało i się jakoś przetrwać. Nikt się nie dziwił, nikt nie żądał dowodów wdzięczności d nich, wszystko działo się normalnie. Przyszedł rok 68 z wściekłym antysemityzmem. Zniknęli oni, zniknął jeszcze jeden prowadzący inny sklepik, zaczęły do mnie - smarkacza dochodzić odgłosy jak ich się traktuje w urzędach przy załatwianiu "obiegówek". To ma teraz wrócić? Dla poprawienia słupków i nastroju jakiegoś faceta? Zaraz dowiem się, że akcję "Wisła" przeprowadzili sami Ukraińcy i Łemkowie dla swojego widzimisię. Polacy błagali ich żeby tego nie robić. A co najważniejsze, to nie wolno o tym pisać i mówić, bo będzie ścigał IPN. A pierwszy prezes wskaże co jest poprawne politycznie. Z ambon ogłosi się co było prawdą, a co kłamstwem.

To byly straszne czasy i oby nigdy nie wrocily. Dziadkowie mojego meza przechowywali 2 lata chlopca zydowskiego. Niewiele opowiadali na ten temat, bo chcieli zapomniec o strachu przed Niemcami i sasiadami. Brat drugiego dziadka zginal w Katyniu a dziadek opowiadal o rzezi UPA. Zaklamanie historii to jest najgorsza rzecz jaka mozemy przekazac nastepnym pokoleniom. Tworzenie falszywych mitow i pozwalac dalej, zeby spoleczenstwo gnilo na chorobe, jaka jest hipokryzja, jest droga do nikad. Jak obserwuje co sie w Polsce dzieje, nieuzasadniona zlosc na innych, przyjemnosc w tworzeniu zla, nienawisc do "innosci", to nie jest mi trudno uwierzyc, ze w czasie wojny moglo byc jeszcze gorzej.

Prezio z lekka jednak wystraszył się szamba które rozlał. Już o niebezpieczeństwach antysemityzmu ze swoich schodków opowiada. Widać dotarło do tej główki także jaki obraz Polski stworzyli on i jego wyznawcy. Albo Pan Młodszy M. tak narzekający na III RP wytłumaczył mu jaka kasa zaczyna od nas stronić. Jednocześnie godności będziemy bronić. Myślę , że terytorialści w stanie gotowości czekają na to. No i dziewczynki i chłopcy z ONR, MW, grup rekonstrukcyjnych od imienin Hitlera, patrioci stadionowi oraz inne postacie tworzące dobry nastrój Prezesa są gotowe ruszyć do boju. Moja znajoma z Kopenhagi długo zastanawiała się czy przyjechać na obchody 50 rocznicy 68 roku. Nie wiem do końca jaką decyzję podejmie. Twierdzi, że za bardzo koszmary tamtego roku w niej odżyły po działaniach naszych genialnych strategów politycznych. To jest odpowiedź na pytanie zawarte w tytule.

.

Ale dziękuję :)

°

nie spodobał się Redakcji. Proszę się poprawić. Ale nie uraziła mnie pani. Pzdr.

Pana obrazliwy wpis zostal usuniety . Prosze sie poprawic, to nie bede zmuszona przypomniec, co mowilismy na studiach o inteligentnych inaczej.

nawet dziecko wie, że nie kala się własnego gniazda. A jeśli ktoś tego nie wie, to znak że ma mózg mniejszy od dziecka.

kto jak kto, ale właśnie dziecko robi pod siebie nie patrząc na nic - vespa nawet tego nie wie? - coś niedobrego się z Panem dzieje

Ja tez jestem wiekowy, choc żydowskich sklepów nie pamietam. Ale w rodzinie zachował się taki oto tekst (bohaterem jest mój Dziadek, zwykły kolejarz): - Panie W..., dlaczego nie bojkotuje Pan handlu żydowskiego? - Bo szlachcic zawsze kupował u Żyda. No cham też kupował, ale zapomniał (to juz mój komentarz).

Dobre i na czasie. Ciekawe jakiego następnego wroga Pierwszy Prezes wynajdzie dla podniesienia słupków przed wyborami? W jakie kolejne szambo nas wrzucą?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]