Reklama

Ładowanie...

Polacy silni w amp futbolu

Polacy silni w amp futbolu

16.07.2019
Czyta się kilka minut
„Ci chłopcy mogą być naprawdę jedną z największych sił na świecie” – powiedział „Tygodnikowi” Marek Dragosz, trener kadry narodowej amp futbolistów.
BARTŁOMIEJ BUDNY / AMP FUTBOL POLSKA
A

Amp futbol to w Polsce młoda dyscyplina (reprezentację powołano w 2012 r.), podczas gdy na świecie jest znana od przeszło 40 lat. Dziś amp futbol uprawiany jest w ok. 40 krajach, a ligi krajowe istnieją w dziewięciu, w tym w Polsce. Wśród zawodników są osoby z wadami i po amputacjach kończyny dolnej lub górnej (w przypadku bramkarzy).

W miniony weekend w angielskim Nantwich odbył się pierwszy w historii nieoficjalny turniej amp futbolu U-23 (dla piłkarzy poniżej 23. roku życia). Zmierzyły się w nim trzy najlepsze drużyny uczestniczące w mistrzostwach Europy 2017 r., które jako jedyne mają młodzieżowe reprezentacje swoich krajów. Polska zajęła drugie miejsce – po dwukrotnym remisie z Turcją i podwójnej wygranej z Anglią. Znalazła się za Turcją, która jako jedyna na świecie ma reprezentacje zawodowe (także młodzieżową).

Zajęcie drugiego miejsca w tym turnieju przez polską drużynę (na zdjęciu) daje duże nadzieje przed nadchodzącym Euro 2020 (jego organizatorem jest Kraków) i wrześniowymi rozgrywkami Amp Futbol Cup (odbędą się w Warszawie), a także przed meczami, które polska reprezentacja rozegra w październiku w Turcji. Każdy z zawodników ma inną historię, ale pokazują jedno: w tej drużynie jest siła walki, która z meczu na mecz rośnie. ©℗

Czytaj także: Wojownik: Monika Ochędowska o blind footballu

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]