Reklama

Polacy silni w amp futbolu

Polacy silni w amp futbolu

16.07.2019
Czyta się kilka minut
„Ci chłopcy mogą być naprawdę jedną z największych sił na świecie” – powiedział „Tygodnikowi” Marek Dragosz, trener kadry narodowej amp futbolistów.
BARTŁOMIEJ BUDNY / AMP FUTBOL POLSKA
A

Amp futbol to w Polsce młoda dyscyplina (reprezentację powołano w 2012 r.), podczas gdy na świecie jest znana od przeszło 40 lat. Dziś amp futbol uprawiany jest w ok. 40 krajach, a ligi krajowe istnieją w dziewięciu, w tym w Polsce. Wśród zawodników są osoby z wadami i po amputacjach kończyny dolnej lub górnej (w przypadku bramkarzy).

W miniony weekend w angielskim Nantwich odbył się pierwszy w historii nieoficjalny turniej amp futbolu U-23 (dla piłkarzy poniżej 23. roku życia). Zmierzyły się w nim trzy najlepsze drużyny uczestniczące w mistrzostwach Europy 2017 r., które jako jedyne mają młodzieżowe reprezentacje swoich krajów. Polska zajęła drugie miejsce – po dwukrotnym remisie z Turcją i podwójnej wygranej z Anglią. Znalazła się za Turcją, która jako jedyna na świecie ma reprezentacje zawodowe (także młodzieżową).

Zajęcie drugiego miejsca w tym turnieju przez polską drużynę (na zdjęciu) daje duże nadzieje przed nadchodzącym Euro 2020 (jego organizatorem jest Kraków) i wrześniowymi rozgrywkami Amp Futbol Cup (odbędą się w Warszawie), a także przed meczami, które polska reprezentacja rozegra w październiku w Turcji. Każdy z zawodników ma inną historię, ale pokazują jedno: w tej drużynie jest siła walki, która z meczu na mecz rośnie. ©℗

Czytaj także: Wojownik: Monika Ochędowska o blind footballu

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]