Reklama

Pokój w cieniu nacjonalizmu

Pokój w cieniu nacjonalizmu

22.01.2018
Czyta się kilka minut
„Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57, 19) – brzmiało hasło Dnia Judaizmu.
O

Obchody rozpoczęła modlitwa przy grobie Żydów z getta warszawskiego: bp Rafał Markowski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówili Psalm 122. – Droga do pokoju to zakaz kłamstwa i fałszu – mówił potem Schudrich podczas sympozjum w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki opublikował list nt. nacjonalizmu. „Trudno zapomnieć o niemieckim narodowym socjalizmie, którego wyznawcy judaizmu byli ofiarami” – napisał. Skrytykował postawy szowinistyczne, pełne wrogości „wobec własnych mniejszości narodowych i innych narodowych wspólnot”. Zaznaczył, że Kościół „krytycznie postrzega nacjonalizm, gdyż stawianie narodu na szczycie hierarchii wartości może prowadzić do bałwochwalstwa”.

Kilka dni wcześniej kard. Kazimierz Nycz komentował czyn kibiców-pielgrzymów na Jasną Górę, którzy z hasłem „Tylko Polska narodowa” na ustach zaatakowali manifestację antyrasistowską. – Tego typu rzeczy wymagają oceny negatywnej – stwierdził kardynał. – Rozwiązaniem jest wzajemne poznanie i edukacja. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]