Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Pokój w cieniu nacjonalizmu

Pokój w cieniu nacjonalizmu

22.01.2018
Czyta się kilka minut
„Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57, 19) – brzmiało hasło Dnia Judaizmu.
O

Obchody rozpoczęła modlitwa przy grobie Żydów z getta warszawskiego: bp Rafał Markowski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówili Psalm 122. – Droga do pokoju to zakaz kłamstwa i fałszu – mówił potem Schudrich podczas sympozjum w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki opublikował list nt. nacjonalizmu. „Trudno zapomnieć o niemieckim narodowym socjalizmie, którego wyznawcy judaizmu byli ofiarami” – napisał. Skrytykował postawy szowinistyczne, pełne wrogości „wobec własnych mniejszości narodowych i innych narodowych wspólnot”. Zaznaczył, że Kościół „krytycznie postrzega nacjonalizm, gdyż stawianie narodu na szczycie hierarchii wartości może prowadzić do bałwochwalstwa”.

Kilka dni wcześniej kard. Kazimierz Nycz komentował czyn kibiców-pielgrzymów na Jasną Górę, którzy z hasłem „Tylko Polska narodowa” na ustach zaatakowali manifestację antyrasistowską. – Tego typu rzeczy wymagają oceny negatywnej – stwierdził kardynał. – Rozwiązaniem jest wzajemne poznanie i edukacja. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]