Reklama

Pogodzić wiarę z nauką?

Pogodzić wiarę z nauką?

18.07.2007
Czyta się kilka minut
A cóż tu godzić, skoro wiara z nauką zasadniczo nie wchodzi w konflikt! Co prawda historia zna takie spory - pojawiały się wówczas, gdy próbowano narzucać naukom przyrodniczym biblijny obraz świata - ale zakończyły się z chwilą, gdy teologia i nauki przyrodnicze zaczęły przestrzegać właściwych sobie metodologicznych ram i kompetencji.
C

Chrześcijanin nie wie jednak, czy Bóg istnieje - chrześcijanin wierzy, że Bóg istnieje. Dlatego właśnie mówimy o "wierzących", a nie o "wiedzących". Większą wiedzą dysponują ateiści, którzy wiedzą, że Boga nie ma. Choć chrześcijanie korzystają z różnej, zaczerpniętej z filozofii, argumentacji, nie są w stanie dowieść z niezbitą pewnością istnienia Boga - ateista nie dowiedzie z kolei jego nieistnienia. Nawet jeśli przyjąć, że "wielokrotnie i na różne sposoby" przemawiający do człowieka Bóg objawia mu się w prawach przyrody, będzie to uproszczona, czy raczej zbyt szybko przyjęta teza, choć zasadniczo zrozumiała. Brak w niej mianowicie jeszcze jednego "kroku", który odwołuje się do wiary. W przyrodzie dostrzec można harmonię, porządek, rozwój i na tej podstawie stawiać pytanie o twórcę. Można więc dojść do wniosku, że u początku świata stoi może nie ślepy, ale "genialny...

6537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]