Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Poezja

Poezja

17.11.2009
Czyta się kilka minut
W najnowszym tomie poezji Marcina Świetlickiego ("Niskie pobudki") znalazł się "Wiersz dla Bonowicza". Krótki wiersz. Pięć słów:
U

Umrzeć.

Zmartwychwstać.

Potem długo spać.

Wiersz przywołuje wspomnienia. Przed dwoma laty podróżowaliśmy po Polsce, rozmawiając z rozmaitymi publicznościami na temat wyboru wierszy Marcina zatytułowanego "Nieoczywiste". Zrobiłem ten wybór, żeby pokazać Świetlickiego religijnego, Świetlickiego, który pyta o Boga, rozmawia z Bogiem i pozwala, żeby przemawiało przez niego coś, co od Boga pochodzi. Na spotkaniach różnie nam szło. We Wrocławiu jakaś pani powiedziała, że przyszła posłuchać o religii, a tymczasem rozmawiamy tak, jak się dziś rozmawia o wszystkim, czyli "inaczej": o miłości inaczej, o ojczyźnie inaczej - i my też o religii inaczej. A potem wstała inna pani i powiedziała, że chciałaby, aby tacy ludzie jak my byli księżmi w jej parafii, i wszyscy wybuchnęli śmiechem, a myśmy się zawstydzili. W Zielonej Górze dostałem od...

3206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]