Reklama

Podzielona pamięć zjednoczonej Europy

Podzielona pamięć zjednoczonej Europy

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Dlaczego Parlament Europejski nie chce uczcić minutą ciszy ofiar Katynia, zarazem czcząc pamięć ofiar zamachu terrorystycznego w Hiszpanii w 2004 r.? Czy dlatego, że przewodniczącemu Parlamentu Josepowi Borrellowi bliżsi są zamordowani Hiszpanie niż Polacy? A może wyrażają się w tym jego lewicowe sympatie? Sprawa jest niestety trudniejsza. Chodzi nie tylko o Polskę czy Hiszpanię, lecz o całą Unię. A dokładniej: o jej dawną i nową część.
B

Być może Komisja Europejska w Brukseli powinna była - jeszcze przed rozszerzeniem Unii w ubiegłym roku - odejść od swej technokratycznej logiki i powołać specjalnego komisarza do spraw psychologii narodów. Może również Parlament Europejski mógł sobie zafundować przynajmniej mały zespół doradców z dobrą znajomością historii i kultury nowych krajów Unii, co pozwoliłoby uniknąć przykrych nieporozumień. A zresztą, może wcale nie trzeba było dodatkowych etatów? Wystarczyło, żeby Europejczycy z dawnej “Piętnastki" przeczytali parę książek o swych nowych partnerach w Unii, a potem uważnie i cierpliwie ich słuchali. Nikt nie może obiecać, że byłoby to łatwe i przyjemne, ale za to jakże pożyteczne. Bilans pierwszego roku rozszerzonej Unii, bez wątpienia dający powód do dumy, byłby wtedy jeszcze korzystniejszy.

Rozszerzenie polegało na przyjęciu przez nowych członków...

6784

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]