Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Podstawka pod dyktafon

Podstawka pod dyktafon

19.03.2018
Czyta się kilka minut
W 2012 r. opinią publiczną wstrząsnął film Joshuy Oppenheimera „Scena zbrodni”.
R

Reżyser oddał w nim głos członkom brygad śmierci, które – przy cichym wsparciu rządu amerykańskiego – w latach 1965-66 zajmowały się likwidowaniem przeciwników wojskowego reżimu w Indonezji. Życie straciło wówczas ponad milion osób, większość zginęła zamordowana w bestialski sposób, jako podejrzani o komunizm, z którym rzecz jasna często nie mieli nic wspólnego. Oppenheimer pojechał do oprawców, postawił ich przed kamerą i pozwolił, by popłynęła ich opowieść, nieskażona żadnym poczuciem winy, refleksją nad ogromem zbrodni, czymkolwiek co mogłoby w oczach widza nadać im choć pozór człowieczeństwa. Ci psychopatyczni mordercy szalenie zadowoleni z siebie rekonstruują swoje zbrodnie przed kamerą, co nadaje filmowi wymiar bez mała groteskowy. Zło jest tak pewne siebie, że aż staje się swoją własną karykaturą. Werner Herzog, współproducent filmu, orzekł, że to najbardziej surrealistyczny i...

4952

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]