Reklama

Indonezyjskie pokłosie

Indonezyjskie pokłosie

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Najnowszy film Joshui Oppenheimera może dziś zabrzmieć u nas szczególnie mocno. Jak wezwanie do opamiętania się w nienawiści.
Kadr z filmu „Scena ciszy” Fot. Materiały Dystrybutora
K

Kto widział przed kilkoma laty „Scenę zbrodni”, długo zapewne nie mógł zasnąć i nigdy tego filmu nie zapomni. Dokument o wojnie domowej w Indonezji odsłaniał kolejne piętra okrucieństwa – dawni oprawcy, „wkręceni” przez reżysera, z wielkim zapałem i artystyczną inwencją odtwarzali przed kamerą swoje niegdysiejsze zbrodnie, nie szczędząc najbardziej drastycznych szczegółów. Do naszych kin wejdzie za chwilę „Scena ciszy”, druga część perwersyjnej dokumentalnej psychodramy, która tym razem konfrontuje oprawców i ich ofiary. I choć najnowszy film Joshui Oppenheimera pokazywano już na polskich festiwalach, dziś ten dokument o bratobójczej rzezi i winach zamiecionych pod dywan może zabrzmieć u nas szczególnie mocno. Jak wezwanie do opamiętania się w nienawiści i odpowiedzialnego rozliczania krzywd.

„Nigdy się nie modlą” – mówi jeden z byłych zbrodniarzy, usprawiedliwiając...

5155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]