Reklama

Podróż bez bedekera

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Marek Zagańczyk: CYPRYSY I TOPOLE
P

Podróże w tej książce nie prowadzą utartymi szlakami, a jeśli nawet trafimy podczas nich do miasta tak sławnego, jak Florencja, zatrzymamy się najpierw na ulicy „ani pięknej, ani ożywionej, ani bogatej”. Ulica to via Montebello, jej opis wyszedł spod pióra Marii Konopnickiej. Konopnicka odwiedzała tu Teofila Lenartowicza, który w domu przy via Montebello spędził trzydzieści lat. To zaś każe z kolei myśleć o Pawle Hertzu, dla którego Lenartowicz był „ważną figurą artystycznego losu, samotności, zapomnienia, pisania niezgodnego z wymogami literackiej mody”.

Takie właśnie są te podróże: zapośredniczone przez literaturę, która rodzi pragnienie, by skonfrontować czyjąś wizję z rzeczywistością albo dotknąć własną stopą miejsca ważnego dla postaci z przeszłości. Nie tylko pisarzy. Asolo, które jest tematem pierwszego szkicu, stało się schronieniem wygnanej królowej...

4297

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]