Reklama

Podróż bez bedekera

Podróż bez bedekera

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Marek Zagańczyk: CYPRYSY I TOPOLE
P

Podróże w tej książce nie prowadzą utartymi szlakami, a jeśli nawet trafimy podczas nich do miasta tak sławnego, jak Florencja, zatrzymamy się najpierw na ulicy „ani pięknej, ani ożywionej, ani bogatej”. Ulica to via Montebello, jej opis wyszedł spod pióra Marii Konopnickiej. Konopnicka odwiedzała tu Teofila Lenartowicza, który w domu przy via Montebello spędził trzydzieści lat. To zaś każe z kolei myśleć o Pawle Hertzu, dla którego Lenartowicz był „ważną figurą artystycznego losu, samotności, zapomnienia, pisania niezgodnego z wymogami literackiej mody”.

Takie właśnie są te podróże: zapośredniczone przez literaturę, która rodzi pragnienie, by skonfrontować czyjąś wizję z rzeczywistością albo dotknąć własną stopą miejsca ważnego dla postaci z przeszłości. Nie tylko pisarzy. Asolo, które jest tematem pierwszego szkicu, stało się schronieniem wygnanej królowej...

4297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]