Reklama

Podatkowe experimentum

Podatkowe experimentum

19.05.2009
Czyta się kilka minut
W diecezji płockiej podatki płacone przez księży wzrosły od 50 do 150 proc. Wielu duchownych uznało, że ich świadczenia na rzecz kurii są nie tylko zbyt wysokie, ale i niesprawiedliwe.
/fot. KNA-Bild
T

Tereny rolnicze z ogromnym bezrobociem: nie dorobisz się. Nasz rozmówca jest proboszczem w średniej wielkości parafii w pobliżu Płocka. Wikariusze zarabiają od 1000 do 1500 zł. W porównaniu z tymi, którzy w mieście mogą osiągnąć nawet 5 tysięcy, to niewiele, bardzo niewiele... Dlatego w dniu, kiedy proboszcz otrzymał z Kurii dekret "Dotyczący Zmian Świadczeń Finansowych w Diecezji Płockiej", najbardziej rozżalony był właśnie ksiądz wikariusz.

Podatki osobiste wikariuszy zaczęły teraz zależeć od stażu. Od roku do pięciu lat kapłaństwa - co miesiąc mają uiszczać na konto diecezji świadczenia w wysokości 19 proc. (przeciętne obciążenia, jak szacuje proboszcz, wzrosły o około 150 proc.); ze stażem sześciu do dziesięciu lat - 17 proc.; powyżej dziesiątego roku - 15 proc. (obciążenia wzrosły o ok. 110 proc.). Co gorsza, opodatkowuje się wszystkie dochody wikariuszy...

4877

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]