Reklama

Pod skrzydłem archanioła

Pod skrzydłem archanioła

14.02.2008
Czyta się kilka minut
Urodził się 250 lat temu, był jednym zpierwszych polskich intelektualistów. Jego rodak, profesor fizyki zBrześcia, na nowo odkrywa pamiątki związane zmiejscem jego narodzin.
Pałac w Skokach/fot. Rafał Zubkowicz
N

Niemcewicz - zanim osiadł w podwarszawskim majątku - który od jego rodowego przydomka przemianowano potem na Ursynów - wiódł życie burzliwe. Podróżował, pisał, zajmował się polityką. Nabywał kindersztuby w towarzystwie księcia Adama Czartoryskiego, który zaangażował go na adiutanta. Był przyjacielem Tadeusza Kościuszki, jego towarzyszem bojów, z nim też po klęsce powstania i dwóch latach w Twierdzy Pietropawłowskiej wyjechał za Ocean. Pionier Polonii amerykańskiej - jako pierwszy Polak uzyskał obywatelstwo USA. Odwdzięczył się za to Amerykanom, pisząc pierwszą biografię prezydenta Jerzego Waszyngtona. Jego "Śpiewy historyczne" stały się bestsellerem 1. połowy XIX w. To dzięki sprzedaży tej książki autor mógł m.in. dofinansować budowę Pałacu Staszica, siedziby warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, któremu prezesował.

Dwukrotny jubileusz
...

7149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]