Reklama

Pociąg do jazzu

Pociąg do jazzu

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Kwartet Rona Cartera, największej gwiazdy wieczoru, nut ze sobą nie przyniósł. Słynny basista z kwintetu Milesa Davisa dobrał sobie muzyków, którzy ich nie potrzebują. Czterej panowie wystąpili w smokingach z muchami, jak niegdyś Miles Davis Quintet w Europie.
J

Już od kilku lat dochodziły do mnie pogłoski, że Bielsko-Biała wyrasta na jazzową stolicę Polski. A to za sprawą dwóch, z roku na rok coraz ambitniej zakrojonych festiwali - Jazzowej Jesieni w Bielsku i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Ten pierwszy odbywa się pod patronatem wytwórni płytowej ECM, a jego dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko. Gromadzi oczywiście gwiazdy ze stajni Manfreda Eichera, ale Tomasz Stańko dba o to, by grali na nim artyści z rozmaitych muzycznych planet. Formuła Zadymki jest inna, bo festiwal jest zarazem konkursem dla młodych jazzmanów (zwycięzcy nagrywają i wydają płytę). Nie ustępuje jednak temu pierwszemu, jeśli chodzi o liczbę sprowadzanych gwiazd. Dość wspomnieć, że w roku 2008 gościł na nim kwartet Wayne’a Shortera. W ostatnią sobotę mogłem się wreszcie przekonać, czy wierzyć wieści gminnej.

Bielsko: jazzowa stolica...

6015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]