Reklama

Po prostu Get

Po prostu Get

23.08.2015
Czyta się kilka minut
Ta księga zasługuje na dłuższy tekst i mam nadzieję, że pojawi się on w „Tygodniku”.
N

Na razie tylko sygnalizuję, że ukazała się wspaniale zilustrowana opowieść o jednym z najoryginalniejszych i najbardziej osobnych polskich twórców, Eugeniuszu Gecie-Stankiewiczu (1942–2011). Autorem jest Mirosław Ratajczak, krytyk związany z wrocławską „Odrą”, który dziełu urodzonego w Oszmianie wrocławianina towarzyszył od blisko 40 lat, a debiutował recenzją z jego wystawy. „Marzyło mi się – pisze – by w tej opowieści (...) zrezygnować całkowicie ze słów »artysta« oraz »sztuka«”, bo też jej bohater zachowywał dystans wobec tych pojęć. Twórczość Geta, bogata i wielostronna, łącząca warsztatowe mistrzostwo (miedzioryty!) z poruszającym konceptem, nastawiona przede wszystkim na reakcję odbiorcy i wyzwolenie u niego procesu rewizji zastanych przekonań, wydaje się wciąż niezwykle świeża. Jaka szkoda, że to już rozdział zamknięty!

MIROSŁAW RATAJCZAK, GET EUGENIUSZA STANKIEWICZA, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]