Reklama

Po drugiej stronie

Po drugiej stronie

21.02.2012
Czyta się kilka minut
W zetknięciu z muzyką Debussy’ego i Szymanowskiego Blechacz przestał być cudownym dzieckiem fortepianu i stał się pełnokrwistym artystą, podejmującym ryzykowne decyzje interpretacyjne.
J

Już sam dobór repertuaru odróżnia najnowszy album Blechacza od poprzednich płyt nagranych dla wytwórni Deutsche Grammophon. Tym razem pianista postanawia nie odcinać kuponów od Chopinowskiego sukcesu (2007, 2009), nie brnąć w chętnie przez publiczność odwiedzany świat wiedeńskich klasyków (2008). Wprawdzie wciąż oddaje hołd młodzieńczym fascynacjom i rejestruje utwory dobrze przez siebie rozpoznane, ale prezentując dzieła Debussy’ego i Szymanowskiego, opuszcza bezpieczną przestrzeń pianistycznych hitów i wybija się na artystyczną niezależność. Zamyka tym samym młodzieńczy okres muzycznej kariery – wszak na debiutanckiej płycie z 2005 r. zamieścił kompozycje obu twórców.

Blechacz od młodzieńczych lat zmyślnie konstruuje programy recitali, dba o stylistyczną różnorodność, szukając jednocześnie wspólnych pól zainteresowań portretowanych mistrzów. Do jego najbardziej ulubionych...

6442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]