Reklama

Po co są biskupi

Po co są biskupi

11.08.2019
Czyta się kilka minut
Widywaliśmy go, jak w czarnej sutannie, kurtce i berecie szedł Sławkowską, św. Jana albo Plantami.
Z

Znaliśmy go wszyscy, nawet grający na organkach dziadek w pobliżu Rynku i bezdomni. Kiedy odwiedzał szpital, długo zatrzymywał się przy chorych. Sam pacjent, usługiwał towarzyszom niedoli. Miał poczucie humoru i dystans do siebie. Pisał listy pasterskie krótkie i treściwe. Czasem, gdy zatapiał się w modlitwie, po policzkach płynęły mu łzy. Do wiernych zgromadzonych na Błoniach wysłał z Rzymu esemesa na znak, że jest z nimi. Kardynał Franciszek Macharski.

Można było przyjść bez zapowiedzi, poczekać i być przyjętym. Organizował u siebie spotkania historyków, filozofów, znawców literatury, duszpasterzy, studentów. Odwiedzał nasze redakcje. Inicjował dyskusję, każdego słuchał z uwagą. Pamiętał ludzi i sprawy. Wizytacje parafii trwały czasem kilka tygodni z przerwami. Odwiedzał chorych w ich domach, spotykał się z ludźmi, rozmawiał. Poszedł do synagogi czynnej na terenie...

4137

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...ale czemu w swej masie tacy o b r z y d l i w i ?.. nadęci, pyszni, obłudni, zakłamani, wyniośli, próżni?... cóż to za d u c h, co nad ich wyborem czuwał??... księdza Redaktora laurka okolicznościowa niczego w tej kwestii rzecz jasna nie zmienia, uświadamianie nas, że "biskup to t e ż człowiek" jedynie utwierdza w przekonaniu, że c o ś z tymi ludźmi nie tak

Kosciol w Polsce placi cene za manipulacje nazwy sakramentu kaplanstwa nazywajac go sakramentem swiecen. Taki tytul ma rozdzial w KKK. Kiedy popatrzymy na ten sam tytul w Katechizmie w jezyku angielskim tam jest Holy Order czyli swiety stan. Samo udzielenie tego sakramentu jest nazywane "ordination". Ktos zostal "ordained" czyli przeniesiony do stanu duchownego. W dalszej czesci rozdzialu czytamy ze "ordination" jest zwiazene z "consecratio" czyli uswiecaniem. W polskim tlumaczeniu w tekscie czytamy ze "swiecenie" jest "consecratio" czyli maslo maslane. W Polsce to zmanipulowane nazewnictwo "swiecen", sakrament swiecen, prowadzi do tego ze kaplan i jego otoczenie wierzy w swietosc osoby jego i jego rak. A w przypadku biskupa to juz wszystko pietro wyzej. Czy nazywamy sakrament chrztu swieceniem? Tez jest namaszczenie olejem swietym i wlaczenie w stan wiernych Kosciola Katolickiego. A jednak swiecenie przysluguje w jezyku polskim tylko kaplanowi. I tu jest poczatek problemu. Tlumaczenie polskiego KKK jest fatalne, manipulujace trescia ( np. krzyz - znak sprzeciwu )i umacniajace klerykalizm. Jakie slowo taka mysl, jaka mysl taki czlowiek. Czas na oduczenie, ponowne tlumaczenie i nauczenie a owoce przyjda same.

Jak wprowadzisz termin "Święty Stan" to dopiero będziesz miał owoce klerykalizmu w Polsce, che…, che...

"Nawet najwznioślejsza idea wymaga struktur." Budowanie struktur wokół idei traci ją z oczu, gdy przyjeżdża biskup do parafii celebruje się strukturę nie ideę, witanie, tytułowanie, kwiaty, wierszyki, później podziękowania, po co ta uniżona celebracja, potem proboszcz ma żal, że na Mszę z biskupem przychodzi najmniej wiernych, no bo nie wypadł najlepiej w oczach biskupa. Właśnie pierwsi biskupi pełnili funkcje zwykłego wikarego i taki powinien być biskup do dzisiaj.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]