Reklama

Ładowanie...

Po

17.10.2004
Czyta się kilka minut
We wrześniu po raz drugi w tym roku byliśmy na Krecie. Bo Kreta to wyspa szczególna, bo zajmuje osobne miejsce w historii Europy, bo samolot odlatuje z Wrocławia i nie ma żadnych dojazdów, przesiadek i komplikacji.
W

W czerwcu byliśmy w trakcie zwycięskich dla Greków mistrzostw w piłce nożnej, tuż przed Olimpiadą. Coś wzbierało, coś pulsowało, czuło się energię, przypływ sił, radosną wiarę w siebie.

Teraz byliśmy tuż po Olimpiadzie. Czuło się - tak mi się przynajmniej zdawało - melancholię zrealizowanego marzenia. Jakieś zmęczenie, jakiś żal, że znów będzie zwyczajnie, jakiś lęk, że teraz dopiero zaczną się trudności. Dziwne tajemnicze “po", które potrafi coś przygasić, coś spowolnić, przytłumić barwy...

Chania

Jest to najładniejsze miasto Krety, a zawdzięcza to Wenecji, która panowała tu przez cztery stulecia i pozostawiła swoją weneckość w wąskich uliczkach, w murach obronnych, w pięknych domach i pałacykach z kremowego kamienia.

Wieczorami chanijczycy odbywają tu swoje sławne spacery zwane volta, w...

2224

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]