Reklama

Plusy dodatnie,  plusy ujemne

Plusy dodatnie,  plusy ujemne

14.10.2008
Czyta się kilka minut
Żaden sukces nie składa się z samych plusów dodatnich, a już szczególnie kompromis. Dotyczy to również powstawania III RP.
R

Rozumiem - choć nie podzielam - poglądy tych, którzy ostatnie dwudziestolecie uważają za zmarnowane i złe. Prosiłbym jednak, by uwzględnili, że lepszego okresu w naszej, ponad tysiącletniej, historii nie było. Co oceniamy, o czym mówimy, kiedy mówimy o Polsce?

Safety first

Pokój, bezpieczeństwo w bezpiecznych granicach, niepodległość - spełniamy te podstawowe kryteria oceny stanu państwa. Teraz i w dającej się przewidzieć przyszłości. Dzięki sąsiedztwu z krajami, które nie zagrażają tym podstawowym wartościom (mimo napięć w stosunkach z Rosją i Białorusią), a przede wszystkim dzięki członkostwu w NATO. Być może minął już okres jego największej świetności, lecz nadal pozostaje najsilniejszym blokiem politycznym i największą siłą militarną na świecie.

Były, owszem, okresy wielkości i chwały. Za Chrobrego, za...

13383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]