Reklama

Ładowanie...

Plon na ugorze

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Najważniejsze, by wrócić wsi poczucie własnej wartości. Nie musi mieć kostki brukowej, bankomatu, chodnika wzdłuż całej drogi. Może być dla miasta formą terapii.
Akcje artystyczne Daniela Rycharskiego we wsi Kurówko: „Galeria Kapliczka” - w jej szklanej gablocie prezentowane są dzieła zaangażowanych w projekt artystów. "Multimedialne strachy na dziki i ptaki" - instalacja w kształcie domu, mieściła telewizor.
N

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz jechałem tak długo prosto. Od krakowskiego Kazimierza przez Nową Hutę ani jednego skrętu, dlatego co chwilę na rozwidleniu dopytuję: – A teraz? Ona znów: – Prosto. GPS nieaktualizowany od dwóch lat wskazuje, że jedziemy przez łąki, tymczasem suniemy gładką szosą za unijne pieniądze. Kocmyrzów, siedziba gminy: w zasadzie obrazki, które znamy z „Rancza Wilkowyje”, tylko trochę smutniej. Tereny podmiejskie, jak to ładnie ujmuje Lidka. Parę dyskontów i beton, spomiędzy którego przezierają przyżółkłe już krzaki. Albo wieś zurbanizowana – tak też się mówi. Czyli coś na pograniczu. Jak z tymi twarzami ludzi, które za nic nie dają się zapamiętać. Dopiero potem parę razy w lewo i w prawo, aż wjeżdżamy do Łososkowic. Asfaltowa dróżka pnie się stromym zboczem, aż z siodła rozpościera się widok na Ziemię Miechowską: spore wzniesienia, pola kapusty i cebuli, po...

20370

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Kup książkę

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]