Reklama

Ładowanie...

Płaszcz dla Matki

Płaszcz dla Matki

22.08.2022
Czyta się kilka minut
ARCHIWUM DIECEZJI TRAPANI
F

Fragmenty sukni ślubnych, pracowniczych kombinezonów, dziecięcych ubranek – w sumie 1500 kwadratów o boku 7 cm zostało użytych do sporządzenia „Płaszcza dla Matki”, którym okryto ­­ XVI-wieczną figurę Madonny del Soccorso w Castellammare del Golfo na Sycylii. Płaszcz ma pięć metrów długości i dwa szerokości. „Każdy, kto zechce, będzie mógł przysłać kawałek materiału, który jest mu szczególnie bliski i wiąże się z ważnym momentem w jego życiu lub dotyczy kogoś, kogo chce powierzyć Marii” – tak dwa lata temu Stowarzyszenie Quantummàri wyjaśniało sens pomysłu. Przez czas pandemii 10 szwaczek pieczołowicie zszywało fragmenty nadesłanych materiałów, powstała też księga z historiami i intencjami dołączonymi do wycinków. „Matka Boża Ubogich dobrze odczytuje znaczenie tego płaszcza” – powiedział miejscowy biskup. Hierarcha wspomniał o szpitalnej piżamie Stelli, która w wieku sześciu lat walczy z rzadkim nowotworem, czy sukienkach ukraińskich matek uciekających przed wojną. Wydarzenie odnotował dziennik włoskiego episkopatu „Avvenire”. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]