Planowana polifonia

Zjazd Gnieźnieński to jedyne na taką skalę w Polsce ekumeniczne zgromadzenie chrześcijan, których łączy idea odpowiedzialności za duchowe oblicze kontynentu.

24.07.2005

Czyta się kilka minut

Kilkuset liderów ok. 200 ruchów i organizacji religijnych ze Wschodu i Zachodu od 16 do 18 września będzie się zastanawiać, w jaki sposób chrześcijanie winni prowadzić dialog z jednoczącą się Europą. Przybędą reprezentanci Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele innych wyznań, członkowie Komisji Europejskiej, znani politycy, ludzie kultury i mediów.

Głównym organizatorem Zjazdu jest Forum Świętego Wojciecha, gromadzące ok. 20 organizacji i ruchów chrześcijańskich. Forum powstało w 2002 r. jako forma odpowiedzi na apele Jana Pawła II o twórczą obecność polskich chrześcijan w przestrzeni europejskiej. Obok Klubów Inteligencji Katolickiej, Fundacji Kultury Chrześcijańskiej “ZNAK" czy Katolickiej Agencji Informacyjnej, w jego skład wchodzą przedstawiciele nowych ruchów apostolskich, m.in. “Oazy", “Chemin Neuf", Rodzin Nazaretańskich, Spotkań Małżeńskich, “Wiary i Światła". Tegoroczne spotkanie przygotowywane jest w bezpośredniej współpracy z Polską Radą Ekumeniczną, która oddelegowała swych przedstawicieli do komitetu organizacyjnego. Bodaj po raz pierwszy w historii podobnych imprez gnieźnieński kongres będzie mieć trzech równorzędnych kapelanów: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.

VI Zjazd został pomyślany jako “szkoła dialogu". Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach postkomunistycznych brakuje postawy, która przecież winna być podstawową formą nowej ewangelizacji. Nieumiejętność prowadzenia dyskusji w nowych warunkach historycznych może zaowocować małą skutecznością naszego świadectwa we współczesnej Europie...

Na zjazd złożą się więc liczne “dialogi" o najważniejszych sprawach naszego kontynentu. Ukażą one m.in., jak intensywne są od lat kontakty pomiędzy poszczególnymi Kościołami a strukturami brukselskimi. Abp Henryk Muszyński wraz z prawosławnym abp. Joanem Zizoulasem i komisarzem europejskim Janem Figlem dyskutować będą o dialogu Kościoła z Europą i Europy z Kościołem. Z kolei debatę o roli chrześcijan w kulturze europejskiej poprowadzi abp Józef Życiński.

Prelegenci z wielu krajów zaprezentują główne płaszczyzny dialogu - i sporu - między chrześcijaństwem a dzisiejszą Europą. Rocco Buttiglione, Szewach Weiss, Hanna Suchocka i Aleksander Smolar zastanawiać się będą, czy jest ona kontynentem laickim, czy wciąż chrześcijańskim. O przyszłości religii w Europie mówić będą najwybitniejsi socjologowie z wielu krajów europejskich.

Nowym elementem, w porównaniu z poprzednimi zjazdami u grobu św. Wojciecha, będzie otwarcie na judaizm i islam. Nie sposób przecież mówić o dziedzictwie europejskim bez odwołania się do wkładu muzułmanów i żydów. Trudno też myśleć o zachowaniu duchowego oblicza Europy, nie apelując o wspólną troskę trzech religii monoteistycznych. Symbolizować ją będzie pierwsza na ziemiach polskich Wzajemna Modlitwa Żydów, Chrześcijan i Muzułmanów, która odbędzie się 17 września wieczorem na rynku gnieźnieńskim. Na jednym podium staną rabini i imamowie oraz kardynałowie i biskupi reprezentujący poszczególne Kościoły chrześcijańskie. Wokół nich zgromadzą się uczestnicy kongresu i mieszkańcy Gniezna. Całość transmitować będzie telewizja.

Stan współczesnego dialogu ekumenicznego w dzisiejszej Europie podsumują jego główni aktorzy z kard. Walterem Kasperem, bp. Wolfgangiem Huberem, przewodniczącym Rady Kościoła Ewangelickiego Niemiec, i przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego w osobie biskupa Hilariona. Odrębna debata towarzyszyć będzie 40-leciu listu “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", który stał się podstawą dialogu po tej stronie żelaznej kurtyny. Wezmą w niej udział były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, Władysław Bartoszewski i Tadeusz Mazowiecki.

Zjazd będzie też praktyczną szkołą, jak otworzyć się na rozmowę we własnym środowisku: w rodzinie, środowisku pracy, parafii itp. Służyć temu będzie jedenaście warsztatów i paneli dyskusyjnych, które mają promować dialog jako sposób bycia chrześcijaninem i udowodnić, że tylko przez wymianę poglądów możliwe jest rozwiązanie otaczających nas problemów.

Finałem Zjazdu będzie debata europejskich mężów stanu: politycy ze Wschodu i Zachodu zastanawiać się będą, co wniosą do zjednoczonej Europy kraje ze środkowowschodniej części kontynentu i jakie jest specyficzne dziedzictwo tego regionu. Zachodnie “płuco" reprezentować będzie Helmut Kohl, a jako przedstawiciel Wschodu zaproszony został prezydent Wiktor Juszczenko. Z krajów Grupy Wyszehradzkiej przybędą ich byli premierzy. Debata ukaże również, czy i na ile chrześcijaństwo może być elementem inspirującym politykę, prowadzoną dziś w przestrzeni europejskiej.

Marcin Przeciszewski jest prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej i przewodniczącym komitetu organizacyjnego Zjazdu.

By wziąć udział w Zjeździe, wystarczy wypełnić ankietę (formularz znaleźć można na stronie Zjazdu Gnieźnieńskiego: www.euroforum.pl) i odesłać ją pod adres:

Gnieźnieński Komitet Organizacyjny

Ul. Kanclerza J. Łaskiego 11

62-200 Gniezno

tel./fax (+48 61) 426 36 51.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2005