Reklama

Pirania w Wiśle

Pirania w Wiśle

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Od minionej niedzieli z niewiadomych powodów przestała do mnie dochodzić prasa zachodnia, dopiero po kilku dniach udało się ściągnąć najnowsze numery Heralda i Spiegla. Przerwa sprawiła, że słabo się orientuję w tym, co się dzieje na świecie - i jestem niespokojny. Nigdy nie byłem zwolennikiem spiskowej teorii dziejów, a teraz zaczynam się dopatrywać drugiego dna rozmaitych wydarzeń.
M

Mniej więcej za dziewięć tygodni mamy wybory prezydenckie w Stanach - i jak gdyby przypadkowo właśnie teraz rozogniło się i rozlało po Iraku powstanie szyickie z Muktadą as-Sadrem na czele. Niektórzy mówią - relata refero - że stoi za tym Teheran, który ostatnio bardzo zhardział i oświadczył, że sprawa broni atomowej jest jego sprawą wewnętrzną. Rosja z kolei zdementowała wiadomość, jakoby miała dostarczyć Korei Północnej, bezpośrednio albo pośrednio, technologię produkcji rakiet dalekosiężnych, które by mogły z Półwyspu Koreańskiego dosięgnąć Stanów Zjednoczonych. Nie wiem, kto zajmuje się rozżeganiem takich plotek, ale rosyjskie dementi mnie zaniepokoiło; rządowe dementi oznacza na ogół, że coś jednak było na rzeczy.

Fachowcy, których o zdanie nikt nie prosił, twierdzą, że siły amerykańskie w Iraku są niedostateczne, by stłumić powstanie szyickie skutecznie...

6438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]