Reklama

Pierwsze damy i szare eminencje

Pierwsze damy i szare eminencje

w cyklu STRONA ŚWIATA
22.07.2020
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno za najbardziej wpływową kobietę w przebogatym w petrodolary Gabonie uważano prezydencką córkę, której wróżono, że stanie na czele dynastii i państwa. Popadła jednak w niełaskę, a pierwszą damą gabońskiej polityki stała się Rose Christiane Ossouka Raponda, awansowana właśnie na szefową rządu.
Rose Christiane Ossouka Raponda podczas zaprzysiężenia na szefową resortu obrony, 19 luty 2019 r. / FACEBOOK
C

Choć pani Rose Raponda jest pierwszą w Gabonie kobietą, która zajęła tak wysokie stanowisko, to w tamtejszej polityce znana jest i liczy się od dawna. Absolwentka prestiżowych akademii (specjalizacja – finanse publiczne) w Gabonie i Francji, dawnej metropolii kolonialnej, pani Raponda (rocznik 1963 lub 1964) zaczęła urzędniczą karierę w miejscowych bankach, a w 2012 roku, jako pierwsza kobieta, została ministrem od spraw budżetu w rządzie panującego od 2009 roku prezydenta Alego Bongo. Przed nim, przez ponad 40 lat Gabonem rządził jego ojciec, Omar, a wcześniej jeszcze, przez 7 lat, tylko Leon M’ba, pierwszy prezydent niepodległego od 1960 roku państwa.

W 2014 roku pani Rose jako pierwsza w niepodległym Gabonie kobieta została wybrana na burmistrza stołecznego Libreville, a na początku 2019 roku, po nieudanym puczu wojskowym, wymierzonym przeciwko prezydentowi Bongo, jako...

11848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Pierwsza dama" to żona głowy państwa. Pani Raponda jest premierem lub, jak kto woli, premierką, a jej męża (jeśli go ma) można by na upartego nazwać pierwszym dżentelmenem, tego jednak tytułu honorowego prawie się nie używa nawet tam, gdzie głowami państw są zamężne kobiety. O mężu pani premier nigdzie nie piszą, podobnie jak nigdzie nie podają dokładnej daty narodzin, ale wszędzie mowa jednoznacznie o roku 1964. Skąd autor wziął ten 1963?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]