Reklama

Pierwsza pani prymas

Pierwsza pani prymas

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Fuksjowa koszula to codzienny strój biskupa luterańskiego. Pięć lat temu trudno było dostać ją w damskim rozmiarze. – To dość mały rynek – mówi Antje Jackelén, arcybiskupka Uppsali.
Antje Jackelén po wyborze na arcybiskupkę Uppsali, czerwiec 2014 r. MAGNUS ARONSON / IKON
N

Najwyższy czas – miał powiedzieć poprzedni arcybiskup Uppsali Anders Wejryd, oddając swoje stanowisko nowo wybranej. Pierwsza kobieta prymas Szwecji otrzymała 55,9 proc. głosów. Wcześniej Jackelén była biskupką Lund – trzecią kobietą na stanowisku biskupa w Szwecji i pierwszą wybraną przez duchowieństwo, a nie jak jej poprzedniczki przez szwedzki rząd, który wyznaczał biskupów aż do rozdzielenia Kościoła od państwa w 2000 r.

Pomimo że czas rzeczywiście był już najwyższy – kobiety mogą być w Szwecji księżmi od 1958 r., a na czele Kościoła stały już wcześniej w Norwegii, Niemczech czy USA – wybór Jackelén wywołał spore poruszenie. Pytanie o to, jak to jest być „pierwszą kobietą” i czy wybrana została właśnie ze względu na swoją płeć, usłyszała setki razy. Zazwyczaj odpowiada: – Kobietą byłam całe życie, a arcybiskupką zostałam wybrana, bo uważano, że mam doświadczenie,...

16306

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]