Reklama

Pieniądze i ludzie

Pieniądze i ludzie

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Do tekstu Konrada Piskały i Tomasza Pot­kaja "Świątynia pod wezwaniem" ("TP" nr 28/07) chciałabym dodać dwie, chyba dość istotne, uwagi.
Z

Zbieranie funduszy podczas budowy świątyni w Licheniu odbywało się dokładnie tak, jak to robi Radio Maryja. Moja zaawansowana w latach mama otrzymywała przez szereg lat, co miesiąc, listy z wypełnionymi przekazami, w które należało wpisać kwotę przelewu. Do tego dochodziły różne święta kościelne, stwarzające dodatkowy pretekst do przesłania obrazka z wiadomym załącznikiem. Takich przesyłek mama otrzymywała od kilku do kilkunastu miesięcznie, całe wsparcie finansowe, którego jej udzielałam, szło na darowizny. W którymś roku na Boże Narodzenie zastałam mamę zapłakaną, że już nie ma pieniędzy, a tu nowe kalendarze jej przysłano. Dla mnie to było bezwstydne żerowanie na starej kobiecie. Świadectwem wyobrażeń mojej mamy niech będzie fakt, że molestuje mnie od pewnego czasu, bym wszystkie dewocjonalia (idące w setki sztuk) w postaci obrazów, obrazków, figur i figurek oraz wydawnictwa wszelakie wysłała do Lichenia, bo tam jest jej przyjaciel, który czeka na te dary i bardzo się ucieszy... Nie wiem, kto bojkotuje zbiórkę funduszy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej, nie pamiętam jednak, by ktokolwiek w mojej parafii w ostatnich latach ją organizował. Z parafią jestem związana i nie uszłoby mojej uwadze, gdyby taka zbiórka była. Myślę, że w innych parafiach jest podobnie. Gdyby duchowni chcieli zebrać te fundusze, wystarczyłyby comiesięczne apele i przeprowadzona kwesta.

MARIA TAJCHMAN

(Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]