Reklama

Perspektywa na Polskę i świat

Perspektywa na Polskę i świat

16.06.2014
Czyta się kilka minut
VII Konferencja Krakowska, która odbyła się w dniach 9–10 czerwca pod Wawelem, pokazała po raz kolejny: nie tylko chcemy, ale też potrafimy patrzeć na Polskę perspektywicznie.
Okładka dodatku: VII Konferencja Krakowska ZDJĘCIE PRASOWE UMWM
C

Co więcej – z roku na rok coraz więcej uwagi poświęcamy polityce rozwojowej i tworzeniu strategii rozwoju, nie tylko miast czy regionów, ale i całego kraju. Ramowym tematem tegorocznej Konferencji, po raz drugi odbywającej się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, była wolność i wizja jej przyszłości. W ćwierć wieku od transformacji ustrojowej uczestnicy zgodzili się, że reforma samorządowa jest sukcesem. Nie bez skaz, ale jednak sukcesem. Przystąpienie do Unii Europejskiej – również. Ale finansowe korzyści płynące z członkostwa nie mogą ograniczać się do bezrefleksyjnego wydawania pieniędzy z tego wyłącznie powodu, że są dostępne. To przecież inwestycja. A któż rozsądny inwestuje tak, by na tym stracić? Na to pozwolić sobie nie możemy. Bez względu na to, czy zafundujemy sobie za unijne pieniądze monstrualny, czy nieco mniejszy skok cywilizacyjny, musimy jednak pamiętać, że to ostatni tak hojny dla Polski wspólnotowy budżet. Po 2020 roku zostaniemy bez obfitej europejskiej kroplówki. Prace nad planami na tę niedaleką przyszłość ruszą w przyszłym roku. Uczestnicy Konferencji już teraz zastanawiali się, jak dokonać inwestycji, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto, nim będzie nam dane dostąpić wątpliwego zaszczytu zostania krajem zagrożonym pułapką średniego dochodu. A na tak niemądre korzystanie z wolności nas po prostu nie stać.

Dodatek przygotowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]