Reklama

Październik w nauce

Październik w nauce

09.11.2020
Czyta się kilka minut
Naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby stworzyć szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Ale czy to w ogóle możliwe w takiej skali czasowej, o jakiej mowa – czyli zbliżonej do roku? Inne pytanie: co bardziej szkodzi dzieciom – COVID-19 czy skutki uboczne pandemii, takie jak zamknięte szkoły czy paraliż służby zdrowia? Zupełnie inni badacze odpowiadają zaś równolegle na zupełnie inne pytania: ot, na przykład: czy stare szympansy przypominają starych ludzi? I co by się stało, gdyby Ziemia miała dwa Słońca? Na przegląd wydarzeń naukowych zaprasza Łukasz Lamża.
Podkast Powszechny / cykl Miesiąc w nauce

Posłuchaj

W

W swoim autorskim cyklu Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy "Tygodnika Powszechnego", siada nad newsami naukowymi z poprzedniego miesiąca, które szczególnie nas poruszyły i zainteresowały, i zastanawia się, co właściwie z nich wynika.

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Panie Doktorze, słucham z ciekawością podcastów. Tutaj na stronie w opisie powinny być pełne adresy bibliograficzne do omawianych artykułów, żeby móc je wyszukać (analogicznie jak dr Łanuszka umieszcza opisy omawianych dzieł sztuki). Pan mówi o autorach ale trudno wyszukiwać potem spiosując nazwiska ze słuchu :)

@szymooon w wtorek, 10.11.2020, 13:04. Przyłączam się. Zresztą sam o to kiedyś apelowałem. "Ostrożnie optymistyczny" (mówiąc eufemistycznie) artykuł Krammera w "Nature" [DOI: 10.1038/s41586-020-2798-3] szczególnie wart jest polecenia jako skłaniający do refleksji na tematy nie tylko pandemiczne. Jeśli chodzi o artykuł o szympansach [DOI: 10.1126/science.aaz9129 - za paywallem, niestety], to chciałbym zwrócić uwagę na wyrażoną w nim hipotezę - nie wiem, czy naukową, czy bardziej filozoficzną - na temat przyczyn ukształtowania się takiego fenotypu starzenia się naczelnych. Autorzy mianowicie twierdzą, że im starszy osobnik, tym bardziej postrzega rzeczywistość przez pryzmat... i tu pada szereg subtelnych określeń: "skrócona perspektywa czasowa", "perspektywa czasu przyszłego" albo "brak bogatej perspektywy czasowej". Skrzętnie unikając jednego słowa, które najzwięźlej i najtrafniej oddałoby istotę sprawy. Cóż, patrząc w zwierciadło natury widzimy samych siebie, i za plecami czasem przemknie coś, co przyprawia o ciarki. ;)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz