Reklama

Paszport prałata

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Podpisuję się pod wypowiedziami Pawła Huelle w sprawie ks. Henryka Jankowskiego. Paweł ma szczególne prawa, by reagować na bezczeszczenie symbolu naszej wolności.
J

Jeśli w Gdańsku istnieje środowisko, które swój duchowy rodowód wiąże z grupą “Znaku" i “Tygodnika Powszechnego" czy szerzej pojętego katolicyzmu, tego od Thomasa Mertona, Simone Weil, Chestertona, Claudela - środowisko to powinno zaznaczać swą obecność w momentach trudnych, wymagających odwagi czy chociażby zwykłej jasności umysłu. Piszę niejako we własnym imieniu, ale wiem, że spora grupa osób związanych z “Gwiazdą Morza" (nie wychodzącą już od paru miesięcy), może także z gdańskim KIK-iem, czy, po prostu, poczuwających się do powinowactwa duchowego z otwartym katolicyzmem - podpisze się pod dalszymi moimi uwagami.

Bo dla nas, gdańskiej inteligencji katolickiej, sprawa ks. prałata Henryka Jankowskiego jest sprawą zasadniczą. Wpływa ona na to, jak będziemy odczytywać swe miejsce we współczesnym Kościele. Piszę o tym nie bez poczucia winy, wszak poczynając od...

4393

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]