Reklama

Pasterze przed Bramą

Pasterze przed Bramą

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Zatarł się już nieco w naszej pamięci obraz Jana Pawła II otwierającego i zamykającego Rok Jubileuszowy.
N

Nie sposób jednak nie odtworzyć sobie tej sceny, w której Papież wraz przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich klęczy w otwartych drzwiach wpatrując się, jakby w prorockim uniesieniu, w pustą przestrzeń bazyliki. To nie ta pusta przestrzeń została zapamiętana dzięki obiektywom fotoreporterów, ale wyłącznie drzwi i skupione twarze pasterzy. Szeroko komentowano ten ekumeniczny wymiar obchodów Jubileuszu. Chyba jednak mało kto zastanawiał się wtedy, że te historyczne drzwi są symbolem samego Chrystusa, mówiącego o sobie "Ja jestem Bramą".

Niezwykłe roszczenie Jezusa, głoszącego, że jest Bramą, można chyba zrozumieć jedynie w świetle teologii Starego Przymierza. Otwarcie bramy nieba, bramy świątyni Pańskiej, było w Starym Testamencie symbolem swobodnego przechodzenia darów od Boga do człowieka. Przekroczenie bramy jerozolimskiej oznaczało otwarcie...

3065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]