Reklama

Pasterze przed Bramą

Pasterze przed Bramą

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Zatarł się już nieco w naszej pamięci obraz Jana Pawła II otwierającego i zamykającego Rok Jubileuszowy.
N

Nie sposób jednak nie odtworzyć sobie tej sceny, w której Papież wraz przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich klęczy w otwartych drzwiach wpatrując się, jakby w prorockim uniesieniu, w pustą przestrzeń bazyliki. To nie ta pusta przestrzeń została zapamiętana dzięki obiektywom fotoreporterów, ale wyłącznie drzwi i skupione twarze pasterzy. Szeroko komentowano ten ekumeniczny wymiar obchodów Jubileuszu. Chyba jednak mało kto zastanawiał się wtedy, że te historyczne drzwi są symbolem samego Chrystusa, mówiącego o sobie "Ja jestem Bramą".

Niezwykłe roszczenie Jezusa, głoszącego, że jest Bramą, można chyba zrozumieć jedynie w świetle teologii Starego Przymierza. Otwarcie bramy nieba, bramy świątyni Pańskiej, było w Starym Testamencie symbolem swobodnego przechodzenia darów od Boga do człowieka. Przekroczenie bramy jerozolimskiej oznaczało otwarcie...

3065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]