Reklama

Ładowanie...

Pasterze przed Bramą

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Zatarł się już nieco w naszej pamięci obraz Jana Pawła II otwierającego i zamykającego Rok Jubileuszowy.
N

Nie sposób jednak nie odtworzyć sobie tej sceny, w której Papież wraz przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich klęczy w otwartych drzwiach wpatrując się, jakby w prorockim uniesieniu, w pustą przestrzeń bazyliki. To nie ta pusta przestrzeń została zapamiętana dzięki obiektywom fotoreporterów, ale wyłącznie drzwi i skupione twarze pasterzy. Szeroko komentowano ten ekumeniczny wymiar obchodów Jubileuszu. Chyba jednak mało kto zastanawiał się wtedy, że te historyczne drzwi są symbolem samego Chrystusa, mówiącego o sobie "Ja jestem Bramą".

Niezwykłe roszczenie Jezusa, głoszącego, że jest Bramą, można chyba zrozumieć jedynie w świetle teologii Starego Przymierza. Otwarcie bramy nieba, bramy świątyni Pańskiej, było w Starym Testamencie symbolem swobodnego przechodzenia darów od Boga do człowieka. Przekroczenie bramy jerozolimskiej oznaczało otwarcie...

3065

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]