Reklama

Partie w kryzysie

Partie w kryzysie

10.10.2004
Czyta się kilka minut
Po półwieczu ekspansji polityki, związanej z rozwojem państwa dobrobytu i militaryzacją czasu zimnej wojny, weszliśmy w fazę antypolityczną. Kluczowe fakty społeczne i ekonomiczne kształtowane są przez procesy zewnętrzne w stosunku do wspólnoty narodowej bądź zjawiska o charakterze globalnym. Skutkiem jest zawężenie pola decyzji dotyczących obywateli - co do tej pory było sensem polityki - oraz zanik różnic między ugrupowaniami politycznymi.
W

W efekcie tradycyjne systemy partyjne znalazły się w kryzysie i w coraz słabszym stopniu zdolne są organizować zachowania polityczne obywateli. Elektoraty są niestabilne, rozpowszechnia się nowy populizm i konsumpcyjny stosunek do polityki, klasyczne podziały ideologiczne się zużyły, a ugrupowania polityczne coraz częściej ograniczają się do promowania jednego interesu bądź regionu. W życiu publicznym coraz ważniejszą rolę odgrywają media oraz stowarzyszenia i ruchy społeczne. W Polsce kryzys ten jest tym poważniejszy, że ma i rodzime przyczyny - pisze w RES PUBLICE NOWEJ (3) Aleksander Smolar.

Po 1989 r. sytuacja zdawała się być komfortowa: “nie musieliśmy sami dochodzić do określenia celów podejmowanych działań zbiorowych, mogliśmy czerpać z doświadczeń i rozwiązań rozwiniętych demokracji". Taki imitacyjny rozwój był naturalnym wyborem wobec zrozumiałych...

4482

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]