Reklama

Parę małych kroków

Parę małych kroków

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Gruba książka. Potężna. Akurat na wakacje. Nie było o niej dotąd głośno, a szkoda.
J

Już sam tytuł jest zachęcający: „Krytyk jako dzieło sztuki”. A obok tytułu autor: Jan Michalski – czyli wiadomo, że nie będziemy się nudzić. Wszystko, co Janek pisze, czytam od lat z przyjemnością. Teraz dużą część tego, co napisał, zebrał w jednym tomie, i okazuje się, że jednak nie wszystko czytałem. Ale przyjemność przez to większa.

Trzeba to powiedzieć wprost: Janek jest pisarzem w środowisku sztuki. Jego ambicje są pisarskie: nie relacjonuje wystaw, nie recenzuje – pisze opowiadania, gawędy, miniatury liryczne... Owszem, potrafi też napisać rozprawę czy artykuł krytycznosztuczny jak Pan Bóg przykazał. Literaturę przedmiotu zgromadzi, sprawdzi fakty, postawi tezę – proszę bardzo. Ale żywiołem właściwym jest dlań literatura jako taka. Zdanie u niego jest giętkie, wypracowane, wymaga skupienia, a nie rzutu oka. Tylko bowiem w uważnej lekturze teksty pisane impresyjnie,...

4031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]