Papież uderza w tradycjonalizm

Franciszek ogłosił dokument „Traditionis ­custodes” , w którym radykalnie ograniczył możliwość odprawiania tzw. mszy trydenckiej.

19.07.2021

Czyta się kilka minut

Franciszek ogłosił dokument „Traditionis ­custodes” , w którym radykalnie ograniczył możliwość odprawiania tzw. mszy trydenckiej, znosząc rozporządzenie Benedykta XVI, które pozwalało na taką celebrację praktycznie każdemu księdzu. Odtąd mszę w przedsoborowej formie będzie można sprawować tylko za pozwoleniem biskupa miejsca, i to nie w kościołach parafialnych. Nie będzie też można tworzyć nowych tradycjonalistycznych grup wiernych.

Franciszek motywuje swoją decyzję troską o jedność Kościoła. Wskazuje, że wiele grup tradycjonalistycznych kwestionuje prawomocność posoborowej liturgii Kościoła i tworzy swoisty „Kościół w Kościele”.

Rzeczywiście, od czasu Benedykta XVI środowiska tradycjonalistyczne prężnie się rozwijały, także na poziomie teologicznym. W Kościele powstał silny konserwatywny nurt, krytykujący, nieraz bardzo ostro, posoborowe reformy, a w szczególności kierunek, w jakim Franciszek prowadzi Kościół (zdarzały się nawet głosy kwestionujące przywództwo obecnego papieża).

Papieską decyzję można więc – na poziomie kościelnej polityki – zrozumieć.

Niestety, jest ona sprzeczna z wizją Kościoła, jaką sam Franciszek rozwija w swoich doktrynalnych dokumentach: wspólnoty zdecentralizowanej, gdzie ceni się oddolne inicjatywy wiernych, a rolą autorytetów jest nie tyle wymuszanie posłuszeństwa i zastępowanie sumień, co cierpliwe towarzyszenie, także błądzącym.

Po co zakazy, skoro sam Franciszek pochwala różnorodność, w której każda i każdy przynosi „bogactwo swoich własnych wierzeń i przekonań, każda i każdy z własnym głosem” („Fratelli tutti” 8), oraz uznaje, że „prawdziwe pojednanie nie ucieka od konfliktu, lecz jest osiągane w konflikcie, przezwyciężając go poprzez dialog” (FT 244)?

Jak pogodzić politykę prawnych ograniczeń z wyrażoną w modlitwie wiarą: „Prosimy Boga o umocnienie jedności w Kościele, jedności wzbogaconej różnicami, pojednanymi dzięki działaniu Ducha Świętego” (FT 280)?©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 30/2021