Reklama

Pan Bóg mógł stworzyć człowieka drogą ewolucji darwinowskiej

Pan Bóg mógł stworzyć człowieka drogą ewolucji darwinowskiej

24.07.2005
Czyta się kilka minut
W przesłaniu do członków Papieskiej Akademii Nauk z 1996 r. Jan Paweł II stwierdził, iż nowe zdobycze nauki każą nam uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą. Kard. Christoph Schönborn uważa to przesłanie za raczej niejasne i nieistotne, bo Papież powiedział coś odmiennego jedenaście lat wcześniej, a więc w okresie na tyle odległym, że Jan Paweł II miał czas na zaktualizowanie poglądów.
K

Kardynał uważa, że natura dostarcza dowodów na istnienie Boga-Stwórcy, a teorie tłumaczące powstanie świata wskutek “przypadku i konieczności", jak określa się darwinowską teorię ewolucji, nazywa całkowicie nienaukowymi. Problem w tym, że poważni naukowcy są dokładnie odmiennego zdania, a naśladowanie procesów darwinowskiej ewolucji stało się skutecznym sposobem projektowania skomplikowanych urządzeń. Teoria ewolucji pełni obecnie w biologii taką rolę jak termodynamika w fizyce: obserwacje biologiczne muszą być z nią niesprzeczne.

Pan Bóg mógł stworzyć świat ożywiony, w tym człowieka, drogą ewolucji darwinowskiej. Ewolucja nie jest procesem zdeterminowanym, co wynika m.in. z losowego charakteru mutacji, ich niezdeterminowanego losu (mutacja korzystna może zniknąć, bo jej nosiciel zginął przed wydaniem potomstwa) i zjawisk katastroficznych, takich jak...

1844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]